X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Iisrael ründas Süüria režiimi positsioone Damaskuse lähedal

{{1702896360000 | amCalendar}}
Iisraeli armee hävitaja F-16
Iisraeli armee hävitaja F-16 Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/AMIR COHEN

Iisraeli õhurünnakutes Damaskuse lähedal asuvate sihtmärkide pihta sai pühapäeval haavata kaks Süüria valitsusvägede sõdurit, teatas Süüria kaitseministeerium riigimeedia edastatud avalduses. Uudisteagentuuri AFP ajakirjanik kinnitas rünnakute toimumist. Iisraeli kaitseminister lubas, et Iisrael ei hakka kontrollima Gaza tsiviilelu mitte mingil kujul pärast sõja lõppu.

Oluline reedel, 18. detsembril kell 19.42:

- Austini visiit Iisraeli ei ütle ette ajaraami ega tingimusi Gaza sõjas;

- Iisraeli kaitseminister: Iisrael ei hakka kontrollima Gaza tsiviilelu mitte mingil kujul pärast sõja lõppu;

- Iisrael ründas sihtmärke Damaskuse lähedal;

- Inimõigusorganisatsioon Human Rights Watch väitis, et Iisrael näljutab Gaza tsiviilelanikke sihilikult.

 

Austini visiit Iisraeli ei ütle ette ajaraami ega tingimusi Gaza sõjas

USA kaitseminister Lloyd Austin ütles esmaspäeval, et sõda Palestiina islamistliku äärmusrühmituse Hamas vastu Gaza sektoris on Iisraeli operatsioon ning tema visiit juudiriiki ei ole suunatud relvakonfliktile mingit ajaraami ega tingimusi andma.

"Tegu on Iisraeli operatsiooniga ning mina ei ole siin, et dikteerida ette ajaraami ega tingimusi," ütles minister ühispressikonverentsil oma Iisraeli kolleegi Yoav Gallantiga.

Iisraeli kaitseminister: Iisrael ei hakka kontrollima Gaza tsiviilelu mitte mingil kujul pärast sõja lõppu

Iisraeli kaitseminister Yoav Gallant teatas esmaspäeval, et Iisrael ei hakka kontrollima Gaza tsiviilelu mitte mingil viisil pärast sõja lõppu Hamasiga.

Juudiriik viib läbi sõjalist operatsiooni kogu vajalikus ulatuses, kuid see otsib teisi partnereid, kes tuleks Gazasse, ütles Gallant.

"Me ehitame teekonda mittevaenullikele partneritele teisel poolel,"

USA president Joe Biden on korduvalt rõhutanud nii avalikult kui eravestlustes, et Iisrael ei tohi okupeerida Gazat pärast sõja lõppu.

Gallant ja teised Iisraeli ametnikud on öelnud aga, et kuigi nad ei kavatse kontrollida Gazat püsivalt, võivad Iisraeli sõdurid jääda enklaavi hetkel teadmata ajaks.

Iisrael ründas sihtmärke Damaskuse lähedal

Iisraeli õhurünnakutes Damaskuse lähedal asuvate sihtmärkide pihta sai pühapäeval haavata kaks Süüria valitsusvägede sõdurit, teatas Süüria kaitseministeerium riigimeedia edastatud avalduses.

Uudisteagentuuri AFP korrespondent Damaskuse lähedal kinnitas rünnakute toimumist.

"Iisraeli lennukid tabasid Süüria režiimi õhutõrjepositsioone ja Iraani toetatud äärmusrühmituse Hizbollah positsioone Sayyida Zeinabi linnaosa lähedal," teatas Suurbritannias baseeruv seirerühm Süüria Inimõiguste Vaatluskeskus.

Iisrael on andnud alates Süüria kodusõja puhkemisest 2011. aastal põhjanaabri pihta sadu õhulööke, mille peamisteks sihtmärkideks on Iraani toetatavate jõudude ja Süüria armee positsioonid.

Iisraeli rünnakud on pärast oktoobris alanud sõda äärmusrühmituse Hamasiga intensiivistunud. Hamas teatas eelmisel aastal suhete taastamisest Süüria valitsusega.

Inimõigusorganisatsioon Human Rights Watch väitis, et Iisrael näljutab Gaza tsiviilelanikke sihilikult

Inimõigusorganisatsioon Human Rights Watch süüdistas esmaspäeval Iisraeli valitsust Gaza tsiviilelanike sihilikus näljutamises oma pealetungi osana. 

"Iisraeli valitsus kasutab tsiviilisikute näljutamist sõjapidamise meetodina okupeeritud Gaza sektoris, mis on sõjakuritegu," väitis HRW raportis.

"Iisraeli väed tõkestavad sihilikult vee, toiduainete ja kütuse tarnimist, takistavad humanitaarabi kohaletoimetamist, hävitavad põllumaid ja võtavad tsiviilelanikkonnalt ellujäämiseks hädavajalikud vahendid."

Iisraeli valitsus süüdistas omakorda HRW-d antisemitismis ja Iisraeli-vastasuses.

"Human Rights Watch...ei mõistnud hukka Iisraeli kodanike ründamist ja 7. oktoobri veresauna ning seetõttu ei ole neil moraalset õigust rääkida Gazas toimuvast, kuna nad pigistasid iisraellaste kannatuste ja inimõiguste suhtes silma kinni," ütles Iisraeli välisministeeriumi kõneisik Lior Haiat.

Iisrael kiitis reedel heaks ajutised abitarned Gazasse oma Kerem Shalomi piiripunkti kaudu. Pühapäeval sisenes Kerem Shalomi kaudu Gazasse esimene humanitaarabikonvoi. Tundmatuks jääda soovinud Egiptuse Punase Poolkuu ametiisiku sõnul sisenes piiripunkti kaudu Gaza sektorisse 79 veokit humanitaarabiga.

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: BNS/AFP

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: