X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Colorado kohus blokeeris Trumpi presidendivalimiste eelhääletuselt

{{1703041740000 | amCalendar}}
Donald Trump
Donald Trump Autor/allikas: SCANPIX/AP/Charlie Neibergall

USA Colorado osariigi apellatsioonikohus otsustas teisipäeval, et Donald Trumpi ei saa kinnitada kandidaadiks osariigi presidendivalimiste eelhääletusel, kuna tema tegevus seoses 2021. aasta Kapitooliumi-rünnakuga muudab ta selleks kõlbmatuks. Ameerika Ühendriikide sisepoliitika vaatleja Andreas Kaju leidis, et praegu veel sel otsusel suurt tähtsust ei ole.

"Kohtu enamus leiab, et president Trump on USA põhiseaduse 14. muudatuse kolmanda lõike alusel diskvalifitseeritud riigipea ametikohale. Kuna ta on diskvalifitseeritud, oleks Colorado riigisekretäri valimiskoodeksi kohaselt vale tegu kinnitada ta kandidaadiks presidendivalimiste eelhääletusel" teatas kohus.

Poolt hääletas neli kohtunikku, vastu oli kolm kohtunikku. Kohtuotsust saab kuni 4. jaanuarini edasi kaevata.

Trumpi kampaaniameeskond lubas teisipäeval, et kaebab Colorado kohtu otsuse USA ülemkohtusse.

"Me esitame USA ülemkohtule kiiresti apellatsiooni ja samaaegselt taotluse see sügavalt ebademokraatlik otsus edasi lükata," ütles Trumpi kampaania esindaja Steven Cheung avalduses.

Colorado kohtuasi keskendus vabariiklaste partei eelvalimistele, otsus kehtiks aga ka üldvalimiste puhul. Ajaleht The Wall Street Journal kirjutab, et viimane otsus ei ohusta otseselt Trumpi kandideerimist Valgesse Majja. Trump ei suutnud Colorados võita 2016. aasta ega ka 2020. aasta presidendivalimistel. Viimane juhtum võib aga anda tõuke sarnaste otsuste tegemisele, mida võidakse teha teistes osariikides.

Mõned osariigid on juba arutanud, kas Trump võib eelvalimistel osaleda. Eelmisel kuul otsustas Minnesota osariigi kohus, et Trumpi tohib kinnitada kandidaadiks osariigi presidendivalimiste eelhääletusel.

Põhiseaduse 14. muudatuse kolmanda lõike kohaselt on diskvalifitseeritud avalikust ametist need inimesed, kes lubasid kaitsta põhiseadust ja seejärel võtsid osa ülestõusust. See paragrahv võeti USA-s vastu pärast kodusõda, et konföderatsiooni teeninud inimesed ei saaks naasta võimule.

Pärast Kapitooliumi rahutusi on põhiseaduse 14. muudatuse kolmas lõik kerkinud taas päevakorda ja Trumpi vastu esitati mitu hagi. Washingtonis tegutsev vasakpoolne järelevalveorganisatsioon Citizens for Responsibility and Ethics kuulus Colorado hagejaid esindavasse meeskonda. Organisatsiooni juht Noah Bookbinder jäi viimase kohtuotsusega rahule. 

"See otsus pole mitte ainult ajalooline, vaid ka vajalik meie riigi demokraatia tuleviku kaitsmiseks. Meie põhiseadus ütleb selgelt, need, kes rikuvad vannet, rünnates demokraatiat, need ei tohi olla valitsuses," rääkis Bookbinder. 

Vabariiklased mõistsid viimase kohtuotsuse kiiresti hukka. Vabariiklaste rahvuskomitee (RNC) juht Ronna McDaniel ütles, et tegemist oli valimistesse sekkumisega. 

"Vabariiklaste kandidaadi otsustavad vabariiklaste valijad, mitte osariigi kohus," teatas McDaniel. 

Kaju: Colorado kohtu otsusel pole praegu suurt tähtsust

USA-vaatleja Andreas Kaju rääkis ERR-i raadiouudistele, et tema hinnangul ei ole Colorado kohtu otsusel veel suurt mõju.

"Esialgu ei ole sel veel väga suurt tähtsust. Colorado ülemkohtu otsus, mis tehti kohtunike kogu poolt, mis koosnes ainult demokraatidest ja demokraatide poolt ametisse nimetatud [kohtunikest] ei tähenda veel suurt midagi, kohtuasi kaevatakse edasi ja see jõuab USA ülemkohtusse," ütles Kaju.

"Ja ka selle otsuse järel ei pruugi veel mitte midagi muutuda. Kuigi võiks eeldada, et USA ülemkohus ei lase sellel (Colorado - toim.) otsusel sel moel jõusse jääda, sellepärast et tegelikult Donald Trumpi ei ole veel ju süüdi mõistetud selles asjas, mida Colorado ülemkohus kasutas ettekäändena. Nimelt on küsimus Ameerika Ühendriikide põhiseaduse 14. muudatuses, mis keelab ametiisikutel ametisse asuda, kui nad on süüdi ülestõusus oma riigi vastu," rääkis ta.

Kaju märkis, et Trumpi ei ole veel selles süüdi mõistetud, kuigi tema suhtes on algatatud mitu kriminaalasja, mis varem või hiljem kohtusse jõuavad, sealhulgas ka 6. jaanuari küsimuses, kus asutatakse Trumpi osa selles, et tuhanded inimesed Washingtonis oma riigi vastu üles tõusid ja kongressi sisse murdsid.

"Aga seni, kuni tegelikult nendes asjades sisulist lahendit ei ole, on ka minul Ameerika põhiseaduse kauge vaatlejana väga raske näha, kuidas see Colorado otsus saab jõusse jääda ja kuidas saaks kandidaati selle alusel diskvalifitseerida presidendivalimistest," tõdes Kaju.

"Veel enam, ma ütleksin, et seni need seda tüüpi otsused valavad rohkem õli tulle ja mobiliseerivad kindlasti Trumpi toetajaid, sest kinnitavad meile, et see, mida Trump väidab, et teda üritatakse seaduse ja ajakirjanduse abiga maha võtta justkui vastakski tõele," lisas ta.

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: BNS/AFP/WSJ

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: