X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Poola peaminister loobus keskpanga juhi kohtu alla andmise plaanist

Poola peaminister Donald Tusk.
Poola peaminister Donald Tusk. Autor/allikas: SCANPIX/EPA/LESZEK SZYMANSKI

Poola uus peaminister Donald Tusk loobus valimiskampaania ajal ja valimisvõidu järel avalikult mõlgutatud ideest algatada kohtuprotsess riigi keskpanga juhi Adam Glapinski üle.

Tusk süüdistas Glapinskit intressimäärade liiga kiires langetamises vahetult enne oktoobris peetud Poola parlamendivalimisi. Uue peaministri sõnul tegutses pank Poolat toona valitsenud Õiguse ja Õigluse partei huvides. Panga esindajad väitsid aga, et intressimäärade langetamise otsus polnud poliitikaga seotud ning Glapinski pole seda üksi langetanud.

Siiski mõlgutas Tusk avalikult Glapinksi üle eritribunali algatamise plaani, mis võimaldaks tal kõrvaldada keskpanga juht ametist.

Detsembri alguses mõistis Euroopa Keskpanga (ECB) juht Christine Lagarde Tuski plaani hukka, rõhutades keskpanga sõltumatuse olulisust. Lagarde lisas, et Glapinski on kaitstud Euroopa Liidu õiguse poolt.

Teisipäeval loobuski Tusk oma algsest plaanist, vahendab Euractiv.

"Keskpanga sõltumatus tähendab, et ei tule mingeid tagajärgi ühe või teise [keskpanga] poliitika eest," ütles Tusk teisipäevasel pressikonverentsil.

Samas väitis Tusk, et Poola keskpanka kimbutavad ka teised probleemid peale liiga kiire intressimäärade langetuse.

"Glapinski peab olema keskpanga poliitilise sõltumatuse kaitsjate esirinnas, kuid ta kukkus selles läbi," ütles Tusk.

Peaminister kutsus mitte tegema ennatlikke järeldusi ning laskma uurijatel teha tööd, et saaks sõnastada spetsiifilisi juriidilisi etteheiteid keskpanga töökorraldusele.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: Euractiv

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: