X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Venemaa riigistab Saksa ja Austria firmade gaasivälja

Siberis asuv Južno-Russkoje gaasiväli.
Siberis asuv Južno-Russkoje gaasiväli. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/DENIS SINYAKOV

Venemaa president Vladimir Putin allkirjastas kolmapäeval seadluse, millega riigistatakse Saksamaa kontsernile Wintershall ja Austria ettevõttele OMV kuuluva osaluse Južne-Russkoje gaasiväljas.

Kokku kuulub kahele ettevõttele 60 protsenti osalusest naftaväljas. Omand läheb üle seadluse alusel loodud uutele Vene ettevõtetele.

Aasta esimesel poolel valmistas Kreml ette õigusliku raamistiku niinimetatud "ebasõbralike riikide" ettevõtetele kuuluvate Venemaal asuvate varade riigistamiseks.

Kuigi algsed omanikud peaksid saama hüvitise oma endise vara eest, määrab hüvitise suuruse Vene valitsus, mistõttu võib see jääda kordades madalamaks kui nende varade turuväärtus.

Venemaa opositsiooniline poliitik Mihhail Hodorkovski ütles Politicole Venemaa uut seadusandlust kommenteerides, et Venemaal tegutsevatel välismaistel ettevõtetel pole enam mingit õiguslikku kaitset. Hodorkovski ise kaotas suurema osa enda varandusest, kui Vene võimud konfiskeerisid temalt naftaettevõtte Jukos aktsiaid.

"Investeeringute turvalisus pole lõpuni garanteeritud kusagil, kuid Vladimir Putini režiim on selgelt ehitanud üles ebaseadusliku ja illegitiimse riigi," seletas opositsioonipoliitik.

Paljud Lääne energiaettevõtted otsustasid lahkuda Venemaalt pärast Kremli täiemahulist sissetungi Ukrainasse 2022. aasta veebruaris. Näiteks lõpetasid oma tegevuse Venemaal USA Exxon Mobil ja Norra Equinor.

Ometi jätkasid teised ettevõtted nagu Wintershall, OMV, TotalEnergies, BP ja Shell tegevust Venemaal, väites, et äri koomale tõmbamine ja varade realiseerimine on riigis keeruline.

Ekspertide sõnul võivad Putini otsused mõjutada Venemaad negatiivselt pikas plaanis. Lääne investeeringute lõppemine ning nafta ja gaasi ammutamiseks kasutatavate tehnoloogiate Venemaale ekspordi keelustamine võib vähendada Vene nafta- ja gaasisektori pikaajalist tootlikkust.

Energiasektor pole ainus, mille välismaised omanikud jäid Venemaal oma varadest ilma. Kreml on juba konfiskeerinud Danone ja Carlsbergi Venemaa varasid pärast seda, kui nende omanikud otsustasid lõpetada riigis tegevuse.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: Politico

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: