X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Iisraeli sõjavägi näitas Hamasi tunnelite võrgustikku Gazas

{{1703141820000 | amCalendar}}
Iisraeli sõjaväelased
Iisraeli sõjaväelased Autor/allikas: SCANPIX/dpa/picture-alliance/Ilia Yefimovich

Iisraeli armee näitas kolmapäeval Gazast leitud tunnelivõrgustiku, mida kasutab terroriorganisatsiooni Hamasi juhtkond. Hamas nõuab pantvangide vabastamise läbirääkimiste eeltingimusena Iisraeli sõjalise operatsiooni lõppu. Iisrael jätkab Gaza sektori sihtmärkide pommitamist.

Oluline neljapäeval, 21. detsembril kell 16.54:

- Hamas nõuab pantvangide vabastamise läbirääkimiste eeltingimusena Iisraeli sõjalise operatsiooni lõppu;

- Iisrael jätkab Gaza sektori sihtmärkide pommitamist;

- Iisraeli sõjavägi näitas Hamasi tunnelite võrgustikku Gazas;

- ÜRO Julgeolekunõukogu hääletus Gaza üle lükati taas edasi.

Hamas nõuab pantvangide vabastamise läbirääkimiste eeltingimusena Iisraeli sõjalise operatsiooni lõppu

Relvarahu ja pantvangide vabastamise lootused on pisut kasvanud seoses Hamasi juhi visiidiga Egiptusesse ja kõnelustega Euroopas, kuid lähiajal ei maksa veel tulemust oodata.

Mossadi direktoril David Barneal oli Varssavis "positiivne kohtumine" USA Luure Keskagentuuri (CIA) juhi Bill Burnsi ja Katari peaministri šeik Mohammed bin Abdulrahman Al Thaniga, ütles kõnelustega kursis olev allikas AFP-le.

Kataris elav Hamasi juht Ismail Haniyeh käis kolmapäeval Egiptuses ja pidas kõnelusi sealse luurejuhi Abbas Kameliga.

Iisraeli ja Hamasi positsioonid ei ole aga lähenenud.

Üks Hamasi ametnik ütles AFP-le, et "igasuguste tõsiste vangidevahetuse läbirääkimiste eeltingimus on täielik relvarahu ja Iisraeli okupatsiooivägede taandumine Gaza sektorist".

Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu on öelnud, et enne Hamasi "kõrvaldamist" Gazas relvarahu ei tule.

Ka USA president Joe Biden ütles pantvangide vabastamise väljavaateid kommenteerides, et hetkel seda oodata ei ole. "Kuid me jätkame survet," kinnitas ta.

Katar aitas Egiptuse ja USA toel novembris saavutada nädalase relvarahu, mille vältel vabastati 80 Iisraeli pantvangi ja 240 palestiinlast Iisraeli vanglatest.

Iisrael jätkab Gaza sektori sihtmärkide pommitamist

Iisraeli relvajõud jätkasid neljapäeval Gaza sektori sihtmärkide pommitamist, samal ajal püüavad diplomaadid peatada sõjategevust, mis Hamasi sõnul on nõudnud juba 20 000 inimese elu.

ÜRO humanitaarabijuht Martin Griffiths nimetas üha suurenevat ohvrite arvu "traagiliseks ja häbiväärseks verstapostiks".

ÜRO Julgeolekunõukogu hääletus Iisrael-Hamasi sõja peatamist nõudva resolutsiooni üle lükati kolmapäeval taas edasi.

Iisraeli teatel ründasid tema õhujõud päeva jooksul 230 Gaza sektori sihtmärki, mille hulgas oli raketiheiteplatvorm ja kompleks sektori lõunaosas Khan Yunise linnas. Maaväed teatasid relvade leidmisest ühest koolist Gaza linna lähedal Jabalias.

Gaza sektoris valitseva palestiina äärmusrühmituse Hamas meediabüroo teatel oli Iisraeli rünnakutes kolmapäevaks surma saanud vähemalt 20 000 inimest.

Gaza lõunaosas Rafah's, kuhu on paljud palestiinlased põhjast sõjategevuse eest põgenenud, kärgatasid kolmapäeval plahvatused.

Iisraeli armee teatel sai kolmapäeval Gaza sõjas surma kolm sõdurit, kokku on oktoobri lõpus alanud maavägede operatsioonis kaotatud 137 sõdurit.

Iisraeli sõjavägi näitas Hamasi tunnelite võrgustikku Gazas

Iisraeli armee näitas kolmapäeval Gazast leitud tunnelivõrgustiku, mida kasutab Hamasi juhtkond. Sõjaväelased jagasid Gaza linnast kaadreid laiaulatuslikust tunnelite võrgustikust.

"Võrgustik hõlmab Hamasi kõrgemale juhtkonnale kuuluvaid terroristide peidupaiku, varustuse ladusid ja elukohti," öeldi armee teadaandes.

Sõjaväe teatel on tunnelivõrk ühendatud ka kahe haiglaga.

ÜRO Julgeolekunõukogu hääletus Gaza üle lükati taas edasi

ÜRO Julgeolekunõukogu hääletus, milles nõutakse Iisrael ja Hamasi sõja peatamist, lükati kolmapäeval taas edasi, teatas nõukogu eesistuja.

Liikmed vaidlevad endiselt sõnastuse pärast.

USA välisminister Antony Blinken avaldas varem päeval lootust, et ÜRO Julgeolekunõukogu võtab vastu positiivse resolutsiooni Gaza kohta, samas kui varasemaid katseid seda teha on Ühendriigid vetostanud.

"Me oleme selle kallal väga intensiivselt tööd teinud," ütles Blinken ajakirjanikele.

Blinken ütles kolmapäeval, et maailm peab avaldama survet ka Hamasile ja mitte ainult Iisraelile.

"Näib, et vaikitakse selle osas, mida Hamas võib teha, peaks tegema ja peab tegema, kui me tahame lõpetada süütute meeste, naiste ja laste kannatused," märkis Blinken pressikonverentsil.

Valge Maja teatas, et Iisrael ja Hamas peavad läbirääkimisi uue vaherahu ja pantvangide vabastamise leppe üle.

"Need on väga tõsised arutelud ja läbirääkimised ning me loodame, et need annavad tulemuse," ütles riikliku julgeolekunõukogu kõneisik John Kirby Air Force One'i pardal ajakirjanikele.

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: BNS/WSJ

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: