X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Läti president kuulutas välja järgmise aasta riigieelarve

Rail Balticu ehitus Riias keskturu ja bussijaama vahel.
Rail Balticu ehitus Riias keskturu ja bussijaama vahel. Autor/allikas: ERR

Läti president Edgars Rinkēvičs kuulutas välja 2024. aasta riigieelarve seaduse, selle tulude osa on umbes 14,5 miljardit eurot, kulud üle 16,2 miljardi euro ja puudujääk 2,8 protsenti sisemajanduse koguproduktist (SKP).

Seim kiitis riigieelarve seaduse heaks 9. detsembril.

Kogu riigi- ja kohalike ametiasutuste ning sotsiaalkindlustusasutuste struktuuri katvasse valitsussektori eelarvesse laekub 17,8 miljardit eurot tulu, kulu on 19,1 miljardit eurot. Seega on 2024. aasta eelarve 1,3 miljardi euro ehk 2,8 protsendiga  SKP-st puudujäägis.

Riigivõla suuruseks ennustatakse järgmisel aastal 18,6 miljardit eurot ehk 41 protsenti SKP-st.

Eelarve prioriteedid on sise- ja välisjulgeolek, haridus ja tervishoid, mis saavad  lisarahastust 70 protsenti summas ligikaudu 444 miljonit eurot, lisaks ühekordsed investeeringud väljaspool fiskaalruumi – ligikaudu 486 miljonit eurot, sealhulgas julgeolekule 92 miljonit eurot, haridusele 120 miljonit eurot, tervishoiule 275 miljonit eurot.

Võrreldes 2023. aasta eelarvega ennustab valitsus 2024. aastal riigieelarve tulu suurenemist ligi 1,8 miljardi euro võrra, kulud kasvavad aga rohkem kui pooleteise miljardi euro võrra.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: