X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Küsitlus: Europarlamendi valimistel toetaks Le Peni parteid 31 protsenti prantslasi

Prantsuse suurima opositsioonipartei juht Marine Le Pen.
Prantsuse suurima opositsioonipartei juht Marine Le Pen. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/SARAH MEYSSONNIER

Prantsusmaa valib tuleva aasta juunikuus toimuvatel Euroopa Parlamendi valimistel 81 saadikut. Värske küsitluse järgi võib pea 30 saadikukohta saada Prantsuse parempopulistliku poliitiku Marine Le Peni erakond.

Nii toetab Odoxa uuringufirma läbi viidud küsitluse järgi 31 protsenti valijatest Le Peni erakonda Rassemblement National. 2019. aasta Euroopa Parlamendi valimistel sai erakond ainult 23,3 protsenti antud häältest.

Teisele kohale jääb Prantsuse president Emmanuel Macroni juhitud liberaalne erakond Renaissance, mida toetab 21 protsenti valijatest. Tegemist on väikese langusega võrreldes eelmiste valimistega, kui Macroni erakond sai 22,4 protsenti häältest.

Kolmandat kohta jagavad sotsialistid ja vabariiklased. Mõlemat kunagist Prantsuse kahte suurimat erakonda toetab üheksa protsenti valijatest. Sotsialistide toetus on kasvanud võrreldes eelmiste valimistega, kui neid toetas 6,2 protsenti valijatest. Vabariiklaste toetus püsib võrdlemisi muutumatuna: viimastel valimistel said nad 8,5 protsenti antud häältest.

Järgnevad Jean-Luc Melenchoni juhtud vasakpopulistlik erakond France Insoumise 6,5 protsendiga, Eric Zemmouri juhitud parempopulistid erakonnast Reconquête kuue protsendiga ja rohelised samuti kuue protsendiga. Ükski teine erakond ei ületa viieprotsendilist valimiskünnist.

Kui eelmiste valimiste aegu pole Zemmouri erakonda veel eksisteerinud, siis tegemist on ebasoodsa küsitlusega rohelistele ja Melenchonile.

Melenchoni erakonna toetus on püsinud teiste uuringfirmade küsitlustes umbes 10 protsendi juures veel suvel ja sügise alguses, kuid see langes viimastel nädalatel. Poliitikut süüdistatakse antisemitismis seoses tema soovimatusega hukka mõista Hamasi terrorirünnakut Iisraelile. Eelmistel Euroopa Parlamendi valimistel sai France Insoumise 6,3 protsenti antud häältest.

Roheliste toetus on aga langenud võrreldes eelmiste Euroopa Parlamendi valimistega enam kui kaks korda: neli ja pool aastat tagasi hääletas nende poolt 13,5 protsenti Prantsuse valijatest.

Uuringufirma teatel saaks nende numbrite järgi Le Peni partei 29 saadikukohta ehk kuue võrra rohkem kui eelmistel valimistel. Kui aga rohelised, Melenchoni või Zemmouri partei peaks reaalses valimissituatsioonis valimiskünnise alla jääma, võiks tõusta Le Peni erakonna kohtade arv üle 30.

Euroopa Parlamendi valimised toimuvad Prantsusmaal 9. juunil 2024.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: Liberation Champagne/Odoxa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: