X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

ÜRO Julgeolekunõukogu võttis vastu Gaza humanitaarabi resolutsiooni

ÜRO Julgeolekunõukogu hääletamas Gaza humanitaarabi resolutsiooni poolt. USA ja Venemaa jäid mõlemad erapooletuks.
ÜRO Julgeolekunõukogu hääletamas Gaza humanitaarabi resolutsiooni poolt. USA ja Venemaa jäid mõlemad erapooletuks. Autor/allikas: SCANPIX/AFP/CHARLY TRIBALLEAU

ÜRO Julgeolekunõukogu toetas reedel resolutsiooni, millega nõutakse humanitaarabitarnete senisest suuremas ulatuses lubamist Gazasse. Resolutsiooni vastuvõtmine sai võimalikuks, sest Iisraeli liitlane USA ei hakanud selle vastu hääletama.

Samuti nõutakse resolutsioonis "tingimuste loomist jätkusuutlikuks sõjapidamise lõppemiseks".

"See oli keeruline, kuid me jõudsime [resolutsiooni vastuvõtmiseni]," ütles USA saadik ÜRO juures Linda Thomas-Greenfield.

"Tänane hääletus toetab meie otseseid diplomaatilisi pingutusi," lisas ta.

Hääletus resolutsiooni üle pidi toimuma juba nädala alguses, kuid selle lükati mitu korda edasi USA veto võimaluse tõttu. Viiel alalisel ÜRO Julgeolekunõukogu liikmel on vetoõigus.

Lõppude lõpuks saavutasid Julgeolekunõukogu liikmed kompromissi, mis lubas resolutsiooniga edasi liikuda. Resolutsiooni toetas 13 riiki ning erapooletuks jäid USA ja Venemaa.

Araabia Ühendemiraadid ja Venemaa soovisid alguses, et resolutsioon kutsuks üles koheseks sõjategevuse lõppemiseks. Samuti soovisid Ühendemiraadid, et ÜRO-l oleks ainuõigus humanitaarabi tarneid Gazasse reguleerida.

ÜRO ametite sõnul on humanitaarolukord Gazas kriitiline ning täiendava abita halveneb see veelgi.

Iisrael alustas sõjalist operatsiooni Gazas pärast Hamasi verist 7. oktoobri terrorirünnakut juudiriigi tsiviilisikutele. Iisraeli valitsuse sõnul ei lõpe operatsioon kuni äärmusrühmituse täieliku hävitamiseni, samas kui Hamas keeldub pidada läbirääkimisi rohkem kui 130 iisraellasest pantvangi vabastamiseks enne, kui sõjategevus on lõppenud.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: Financial Times

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: