X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Läti kooseluseaduse rahvahääletusele paneku katse on nurjumas

Riia.
Riia. Autor/allikas: Jenny Va / ERR

Läti parlament kiitis novembris heaks kooseluseaduse, millega avaneb samast soost paaridel võimalus oma kooselu registreerimiseks. Kuigi seaduse vastased hakkasid koguma allkirju selle rahvahääletusel tühistamiseks, ei paista, et nõutavat allkirjade arvu kokku saadakse.

Läti keskvalimiskomisjoni esindaja Andrejs Vaivarsi sõnul oli 26. detsembri seisuga kogutud 16 170 allkirja rahvahääletuse läbiviimiseks, mis moodustab 10,5 protsenti nõutavast allkirjade arvust, vahendab Läti rahvusringhääling LSM.

Rahvahääletuse korraldamiseks tuleb koguda kümnendiku kõikide valijate allkirju ehk umbes 155 000 allkirja. Allkirju hakati koguma 7. detsembril ning allkirjade kogumise lõpptähtaeg on 5. jaanuar ehk algatuse allkirjastamise faas kestab ainult 30 päeva.

Läti seadusandjad kiitsid kooseluseaduse eelnõu heaks 9. novembril. Seadus näeb ette õigusliku staatuse loomist nii samast kui eri soost paaridele, kes on kooselulepingu sõlminud. Seadus jõustub 1. juulil 2024.

Eelnõu kiideti heaks tänu valitsuse napile enamusele Läti parlamendis ning selle vastuvõtmisele eelnes elav arutelu seadusandjate seas ja ühiskonnas. Inimõiguslased toetasid eelnõu vastuvõtmist, samas kui konservatiivse opositsiooni sõnul kahjustab eelnõu pereväärtusi.

Kui siiski õnnestub algatuse autoritel koguda piisavalt allkirju rahvahääletuse korraldamiseks, peab ka rahvahääletusest endast võtma Läti seaduste kohaselt osa piisavalt inimesi, et selle tulemus oleks siduv. Hääletusest peab osa võtma mitte vähem kui pool viimastel parlamendivalimistel hääletanute arvust. Kuna 2022. aasta Läti parlamendivalimistel andis oma hääle 916 368 valijat, siis rahvahääletus oleks kehtiv ja siduv ainult siis, kui vähemalt 458 184 võtaks sellest osa ja enamus neist hääletaks seaduse tühistamise poolt.

Detsembri alguses avaldatud arvamusküsitluse järgi toetaks kooseluseaduse säilitamist 32 protsenti vastanutest ja 30 protsenti toetaks selle tühistamist. Etniliste lätlaste seas on toetus kooseluseadusele kõrgem ja etniliste venelaste seas madalam, vastavalt 38 ja 21 protsenti.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: LSM

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: