X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Maine'i osariik tõkestas Trumpi osalemise vabariiklaste eelvalimistel

Shenna Bellows.
Shenna Bellows. Autor/allikas: SCANPIX / AP

USA Maine'i osariik tõkestas neljapäeval endise presidendi Donald Trumpi osalemise vabariiklaste eelvalimistel, teatas osariigi kõrgeim valimisametnik Shenna Bellows.

Bellows ütles oma otsuses, et 6. jaanuari 2021 sündmused juhtusid ametist lahkuva presidendi korraldusel ning teadmisel ja toetusel. "USA põhiseadus ei salli sellist rünnakut meie valitsuse alustugedele," sõnas ametnik.

Maine liitus nii Colorado osariigiga, mis selle kuu alguses diskvalifitseeris samuti Trumpi vabariiklaste eelvalimistelt. Sammud vaidlustatakse kindlasti USA ülemkohtus.

Colorado osariigi apellatsioonikohus otsustas eelmisel nädalal, et Trumpi ei saa kinnitada kandidaadiks osariigi presidendivalimiste eelhääletusel, kuna tema tegevus seoses 2021. aasta Kapitooliumi-rünnakuga muudab ta selleks kõlbmatuks.

Otsused kehtivad vaid Colorado ja Maine eelvalimiste puhul ning on esimesed tervest reast hagidest, mille eesmärk on rakendada põhiseaduse 14. parandust. Selle kohaselt ei lubata riigiametisse asuda ühtki sellist varem mõnd riigiametit pidanut, kes vandus kaitsma riiki, kuid kes hiljem on olnud seotud riigivastase tegevusega.

USA föderaalne apellatsioonikohus otsustas kuu alguses, et endise presidendi Trumpi võib 2021. aasta 6. jaanuari Kapitooliumi mässu asjus kohtusse anda.

Trumpile võib esitada tsiviilhagi seoses vägivaldsete kokkupõrgetega, mis puhkesid 2021. aasta 6. jaanuaril, kui ametist lahkuva presidendi Trumpi toetajad hõivasid kongressihoone, et takistada võimuvahetust. Rünnakuga seoses peeti kinni 1200 inimest.

Samal aastal esitasid kaks Kapitooliumi politseinikku ja mitu demokraadist seadusandjat Trumpi vastu hagi ja süüdistid teda toetajatele enne rünnakut peetud kõnes vägivallale õhutamises.

Trumpi advokaadid väitsid toona, et presidendina kehtis talle puutumatus nii tegude kui sõnade eest, milles ta muu hulgas kannustas poolehoidjaid võitlusse valimistulemuste kinnitamise vastu.

Trump astub märtsis Washingtonis kohtu ette süüdistatuna vandenõus 2020. aasta novembris Joe Bidenile võidu toonud presidendivalimiste tulemuste tühistamiseks.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: