X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Taiwan võib Hiina ohu tõttu liituda ICC-ga

Taiwani pealinn Taipei
Taiwani pealinn Taipei Autor/allikas: SCANPIX/ZUMAPRESS.com/Wiktor Dabkowski

Ajaleht The Guardian kirjutab, et Taiwani valitsus kaalub ühinemist Rahvusvahelise Kriminaalkohtuga (ICC). Taipei eeldab, et selline samm võib suurendada Taiwani heidutust Hiina võimaliku rünnaku vastu.

Hiina peab Taiwani oma territooriumi osaks ja on viimastel aastatel suurendanud sõjalist ja poliitilist survet. Mõned Taiwani poliitikud leiavad nüüd, et ICC-ga ühinemine suurendaks  Taipei rolli rahvusvahelisel areenil, Peking aga tahab hoida iseseisvat saareriiki rahvusvahelises isolatsioonis. 

13. jaanuaril toimuvad ka Taiwani presidendivalimised. Ajalehe The Guardian teatel toimuvad nüüd Taiwani valitsuses kõrgetasemelised arutelud, kas riik peaks ICC-ga ühinema.

ICC on juba andnud välja määruse Venemaa režiim juhi Vladimir Putini vahistamiseks. ICC-ga statuudiga ühinenud ja selle ratifitseerinud riikidel on kohustus Putin kinni võtta, kui ta peaks nende territooriumile saabuma.

Kui Taiwan peaks liituma ICC-ga, siis saaks alustada rahvusvahelist uurimist ka Hiina kompartei peasekretäri Xi Jinpingi suhtes.

Taiwani riikliku Chengchi ülikooli teaduri Kevin Changi sõnul võib ka ICC-ga ühinemise korral Hiina Taiwanit rünnata. Kuid kuna Hiina üritab maailmas saavutada juhtivat positsiooni, siis Peking peaks võimaliku rünnaku korral arvestama veel ühe olulise teguriga. 

Peking jätkab Taipeile poliitilise surve avaldamist. Oma uusaastakõnes seletas Xi Jinping, et Taiwani ja Hiina taasühendamine on ajalooline paratamatus

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: