Keskmine elektri hind tõuseb neljapäeval 222 eurole megavatt-tunnist
Elektri hind Nord Pooli Eesti turupiirkonnas kasvab neljapäeval hüppeliselt. Keskmine megavatt-tund maksab 221,8 eurot megavatt-tunnist, mida on üle kahe korra rohkem kui kolmapäeval.
Neljapäeva varahommikul on elekter päeva võrdluses võrdlemisi odav, kukkudes kella nelja ja kuue vahel alla 100 euro megavatt-tunni eest, kuid hakkab pärast seda tõusma.
Kõige kallim on elekter hommikul kella kaheksa ja üheksa vahel, mil megavatt-tunni eest börsil küsitakse 379,3 eurot. Ka sealt edasi jääb elektri hind 300 euro tasemele megavatt-tunnist.
Kella seitsmest õhtul hakkab elektri hind Nord Pooli Eesti hinnapiirkonnas langema, kukkudes päeva lõpuks 111 euro tasemele megavatt-tunnist.
Soome, Läti ja Leedu elektrihinnad on neljapäeval Eesti hindade ja dünaamikaga suures mahus samad. Vaid Soome keskmine hind jääb keskmiselt Eestist 6,3 euro võrra kõrgemaks megavatt-tunni kohta. Vahe tuleneb ühe tunni hinnaerinevusest seitsme ja kaheksa vahel hommikul.
Elektri kõrge hinna taga on madalad õhutemperatuurid Põhja-Balti piirkonnas.
Kolmapäeval oli Eesti tarbimise tipp kella 10 ja 11 vahel, mil Eleringi andmetel oli Eesti kogutarbimine 1536,8 megavatt-tundi. Eestis toodeti sel tunnil pisut üle 800 megavatt-tunni elektrienergiat, ülejäänu tuli importida.
Eesti kõigi aegade elektritarbimise tipp oli 2021. aasta 18. veebruaril, mil tarbiti korraga 1591 megavatti elektrienergiat.
Soome elektritarbimine on saavutanud selle talve haripunkti
Kõva pakane viis teisipäeval ja kolmapäeval Soomes elektri tarbimise selle talve rekordtasemele, teatas võrgufirma Fingrid. Suur kulutamine ei ole siiski probleeme tekitanud, sest Fingridi sõnul kõik tootmisüksused töötavad ja ülekandeühendused on toiminud ilma elektri piisavust oluliselt mõjuvate häireteta.
Fingridi hinnangul jätkub suur elektri tarbimine nädala lõpuni, sest pakane kestab.
Soomes on tõusnud elektritarbimine tipphetkedel üle 14 500 megavati taseme.
Toimetaja: Huko Aaspõllu
Allikas: ERR, BNS