X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Ministeerium soovib suunata väikelapsed sõimerühmade asemel hoidu

Foto: Priit Mürk/ERR

Haridusministeerium plaanib seadusemuudatust, mis kohustab kohalikke omavalitsusi pakkuma lasteaia kohta kolmeaastastele ja vanematele lastele. Sõimerühmade asemel hakkaksid väiksemad lapsed käima hoius.

Tallinna-lähedastes valdades napib lasteaiakohti. Näiteks esmaspäeval avatakse Lool kahes moodulis kaks uut sõimerühma. Esialgu on see leevendus, aga lasteaiajärjekorrad Jõelähtme vallas ilmselt nii pea ei kao.

Just lasteaiajärjekordade kaotamist peabki haridusministeerium plaanitava seadusemuudatuse kõige olulisemaks muudatuseks.

"Kuni kolmeaastaste alusharidus saab olema lapsehoid. Lastehoius on siis õppekavakohustus ja kogu see munitsipaal- ja eralastehoiu pakkumine läheb ühistele alustele. Munitsipaalide senised sõimerühmad hakkavad olema ühise nimetajaga lastehoid, aga tegutsevad edasi samadel põhimõtetel," ütles ministeeriumi alushariduse valdkonna juht Maila Rajamets.

Omavalitsuste elu läheb kergemaks, sest enam ei pea palkama sõimeealistega tegelema kõrgharidusega õpetaja, piisab lapsehoidjast.

Erahoidude nõuded aga karmistuvad. Edaspidi peab ka neil olema õppekava ja lastega tohivad tegeleda vaid lapsehoidjaks õppinud inimesed. Neid aga napib.

"Uue seaduse võtmes meil ongi küsimus, miks abiõpetajaks on kvalifikatsiooninõuetes, et tal võib olla kas lapsehoidjakutse või pedagoogilised kompetentsid, aga lapsehoidjatel seda ei ole. Sellist võimalust isegi tähtajalise töölepinguga tööle võttes või varianti seal ei ole," sõnas Eesti Lastehoidude Liidu tegevjuht Mari Kummer.

Lapsehoidjate koolitamiseks antakse lisaaega, aga Kummeri sõnul pole siiani selgust, kas riik suurendab lapsehoidjate koolitustellimust või tuleb lastehoidudel neid oma raha eest koolitada. Teise suure muudatusena näeb eelnõu ette, et laps peab saama koha kahe kuu jooksul pärast avalduse esitamist.

"Valdavas osas lapsi pannakse nn lasteaiajärjekorda vahetult peale sündi. Mõni tahab kohta 1,5-aastasele lapsele, teine kaheaastasele, kolme-nelja-viieaastasele ja ei ole võimalik kahe kuu pärast ette otsustada, et kolme või nelja aasta pärast saab keegi koha konkreetses lasteaias," rääkis Jõelähtme vallavanem Andrus Umboja.

Kahe kuu nõue on õigustatud elukohavahetuse puhul, aga teistel puhkudel peab Umboja õigeks, kui lapsele määratakse lasteaia koht pool aastat enne lasteasutusse tulekut.

Haridusministeerium loodab, et pärast eelnõu seaduseks saamist lõpeb ära omavalitsuste kohtusse kaebamine, sest lapsele võib kohta pakkuda ka eralasteaias või hoius. Ka peaks eraasutuste koolituskuludele hakkama kehtima tulumaksutagastus.

Toimetaja: Barbara Oja

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: