X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Föderaalreserv ei pruugi lähikuudel intressimäärasid langetada

USA föderaalreservi juht jerome Powell.
USA föderaalreservi juht jerome Powell. Autor/allikas: SCANPIX/CHINE NOUVELLE/SIPA/XINHUA/LIU JIE

Kolmapäeval avaldatud föderaalreservi juhtide detsembrikuise kohtumise protokollid viitavad ametnike jätkuvale murele inflatsiooni võimaliku tõusu pärast.

Kuigi USA inflatsioon langes viimastel kuudel märkimisväärselt ning lõppenud aasta viimase kuue kuu baasinflatsioon langes aasta peale arvutatuna kõigest 1,9 protsendini, on mitmed föderaalreservi juhatuse liikmed jätkuvalt mures inflatsiooni võimaliku tõusu pärast.

Osa föderaalreservi ametnikke hoiatas ka avalikult, et võitlus inflatsiooni vastu pole veel lõppenud, kirjutab The Wall Street Journal.

Nii ütles föderaalreservi Richmondi osakonna juht Tom Barkin kolmapäeval peetud kõnes, et asjaolud võivad tingida vajaduse hoida intressimäärad praegusel tasemel oodatust kauem.

Samal ajal on föderaalreservi juht Jerome Powell mures, et intressimäärade liiga kaua liiga kõrgel hoidmine võib kahjustada USA majandust.

"Oleme teadlikud riskist, et võime [intressimäärade langetamisega] viivitada. Oleme valvsad, et seda viga mitte teha," ütles Powell detsembris pärast föderaalreservi juhatuse kohtumist.

Powelliga on nõus ka mõned teised föderaalreservi juhatuse liikmed. Istungi protokollis on kirjas, et seni heas seisus püsinud USA tööturg võib igal hetkel kiiresti jõuda järsku langusse.

Seni on USA analüütikud ja investorid lootnud, et korraga langev inflatsioon ja madal töötuse tase võimaldavad USA-l ohjeldada inflatsiooni ilma majanduslangusse sattumata. Sellist olukorda nimetatakse pehmeks maandumiseks.

Ometi kui föderaalreserv hoiab intressimäärasid praegusel kõrgel tasemel oodatust kauem, võib USA majandus langema hakata.

Praegu püsib föderaalreservi baasintressimäär 5,25 ja 5,5 protsendi vahel, mis on kõrgeim tase 22 aasta jooksul.

Powell on varem maininud, et üks argument intressimäärade langetamise kasuks on asjaolu, et nominaalseid intressimäärasid muutmata kasvab inflatsiooni langedes reaalne intressimäär. Seetõttu võib intressimäärasid hakata langetama juba siis, kui inflatsioon pole veel föderaalreservi sihitud kahe protsendi tasemele jõudnud.

Siiski pole föderaalreservi detsembrikuise istungi protokollis mainitud, millal intressimäärasid võiks langetama hakata, mis viitab sellele, et föderaalreservi ametnikud pole veel oma aruteludes nii kaugele jõudnud.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: WSJ

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: