X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Enefit esitas universaalteenuse hinna tõttu konkurentsiametile kahjunõude

{{1704449700000 | amCalendar}}
Enefit 280 ja Enefit 280-2.
Enefit 280 ja Enefit 280-2. Autor/allikas: Dmitri Fedotkin/ERR

Enefit Power nõuab konkurentsiametilt seoses universaalteenusele kehtestatud tootmishinna ja Enefitile määratud järelevalvetasuga kohtu kaudu kahjude hüvitamist. Nõude suurust kumbki pool ei avalda.

Eesti Energia tütarettevõte Enefit Power pöördus kohtusse kahes vaidlusküsimuses.

"Esimene kohtuasi puudutab konkurentsiameti poolt kehtestatud universaalteenuse ajutist tootmishinda ja teine konkurentsiameti poolt ettevõttele määratud järelevalvetasu universaalteenusega seoses," ütles Eesti Energia pressiesindaja Mattias Kaiv ERR-ile.

Ta lisas, et Enefit pöördus kohtusse, kuna hoolimata pikkadest läbirääkimistest ei õnnestunud neil jõuda konkurentsiametiga ühisele seisukohale selles, kuidas kehtivat õigust tuleks kohaldada. Kuna neil vaidlusküsimustel võib olla ettevõttele pikaajaline mõju, siis peeti vajalikuks otsida selgust kohtu abil.

Rohkem üksikasju energiaettevõte kohtuvaidluse kohta Kaivu sõnul ei avalda, kuna menetlus alles käib.

Möödunud aasta märtsis hindas Eesti Energia kahjumit, mida Enefit Power 2022. aasta neljandas kvartalis universaalteenuse tõttu sai, 128 miljonile eurole.

Ka konkurentsiameti regulatsiooniteenistuse juhataja Külli Haab ütles, et ei saa täpsustavat informatsiooni kohtuasja kohta anda, sest menetlus on alles pooleli. Siiski märkis ta, et nõude summa ei ole suurusjärgus 128 miljonit eurot, vaid jääb alla selle.

Tegu on konkurentsiameti ajaloos teistkordse kahju hüvitamise nõudega. Esimene oli AS-i Tallinna Vesi nõue, mida kohus ei rahuldanud.

Neljapäeval teavitas ka justiitsminister Kalle Laanet valitsuskabinetti, et Enefit Power on esitanud kahjunõuded konkurentsiameti vastu seoses elektritootja kohustusega müüa elektrimüüjatele elektrienergiat konkurentsiameti kooskõlastatud tootmishinna ja järelevalvetasuga.

Konkurentsiamet kehtestas 2022. aasta septembris ajutiselt elektri universaalteenuse tootmishinnaks 15,4 senti kilovatt-tunni kohta, Enefit Power aga leidis, et see ei kata nende tootmiskulusid ja soovis, et tootmishind oleks 18,18 senti.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: