X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Sanktsioonide all Vene miljardäri poeg sai uue Leedu passi oktoobris

Arkadi Abramovitš (vasakul) ja Roman Abramovitš (paremal).
Arkadi Abramovitš (vasakul) ja Roman Abramovitš (paremal). Autor/allikas: SCANPIX/AP/ALASTAIR GRANT

Euroopa Liidu sanktsioonide all oleva Vene miljardäri Roman Abramovitši poeg Arkadi Abramovitš sai 2023. aasta oktoobris uue Leedu passi, teatas uurivate ajakirjanike keskus.

Informatsiooni avalikustas Siena uuriva ajakirjanduse keskus, mille esindajad taotlesid andmeid Abramovitši sugulaste kohta Leedu rändeametilt, kirjutab Leedu rahvusringhääling LRT.

Rändeamet keeldus alguses andmeid edastamast, viidates andmekaitse eeskirjadele ja väites, et Abramovitši lapsed pole avaliku elu tegelased. Siena suutis otsuse edukalt vaidlustada.

Eelmise aasta detsembris teatas Siena, et Abramovitši lastel Annal ja Arkadil on Leedu kodakondsus. Samuti paljastasid ajakirjanikud, et Abramovitš andis vahetult enne Venemaa täiemahulist sissetungi Ukrainasse lastele üle mitme oma fondi haldamise, mille tegi hõlpsamaks laste Leedu kodakondsus.

Abramovitšil ja tema lastel on õigus Leedu kodakondsusele, sest tema vanavanematel oli Leedu kodakondsus. Oligarh ise pole Leedu kodakondsust taotlenud, kuid Anna ja Arkadi tegid seda edukalt vastavalt 2011. ja 2013. aastal. Anna uuendas viimati oma passi 2021. aastal ja Arkadi 2023. aasta oktoobris, poolteist aastat pärast seda, kui tema isa lisati EL-is sanktsioneeritud isikute nimekirja.

Pärast seda, kui informatsioon Abramovitši laste Leedu kodakondsuse kohta sai avalikuks, pakkusid mõned Leedu poliitikud muuta kodakondsusseadust, võimaldamaks sünnijärgse kodakondsuse äravõtmist isikutelt, keda peetakse julgeolekuohuks.

Leedu rändeamet teatas omakorda, et see veel kontrollib EL-i sanktsioonide all olevate isikute ja organisatsioonide nimekirja ning uurib, kas mõnel sanktsioneeritud isikute pereliikmetest on Leedu kodakondsus.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: LRT

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: