X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

USA senaatorid on lähedal kokkuleppele lõunapiiri suhtes

Sisserändajad ületamas Rio Grande jõge USA-Mehhiko piiril.
Sisserändajad ületamas Rio Grande jõge USA-Mehhiko piiril. Autor/allikas: SCANPIX/AFP/GETTY IMAGES/JOHN MOORE

USA senatis piirijulgeoleku teemalisi kõnelusi eest vedanud kolm saadikut on kokkuleppele lähedal, kuid selle heakskiitmine esindajatekoja poolt on küsimärgi all.

"Kongress peab midagi vastu võtma ning pärast aastakümneid tegevusetust peame tegema midagi, et olukorda parandada," ütles The Wall Street Journalile vabariiklasi kõnelustel esindanud Oklahoma senaator James Lankford.

Lisaks Lankfordile osalevad läbirääkimistel demokraatide esindajana Connecticuti senaator Chris Murphy ja sõltumatu senaator Arizonast Kyrsten Sinema.

USA president Joe Biden palus kongressil heaks kiita Ukraina, Iisraeli ja Taiwani aitamise ning USA laskemoona varude taastamise 110,5 miljardi dollarise paketi. Senati vabariiklased nõuavad eelnõu vastuvõtmise eeltingimusena sisserändereeglite karmistamist ning USA lõunapiiri tugevdamist.

Olukord USA-Mehhiko piiril on muutumas aina keerulisemaks. Näiteks detsembris peeti piiril kinni 250 000 ebaseaduslikku sisserändajat, mis on viimaste aastate suurim piiriületuste arv.

Asjaga kursis olevate allikate sõnul hakkas läbirääkijate kolmik juba koostama kokkuleppe teksti.

Ometi on vabariiklaste ja demokraatide seisukohad üpris erinevad ning lõplik kokkulepe peab saama demokraatide juhitud senati, vabariiklaste juhitud esindajatekoja ja Valge Maja heakskiidu.

Nii arutatakse, kas saaks juba USA-s elavaid inimesi riigist välja saata sisserändeametnike otsusega, ilma eelneva kohtuistungita. Ühtlasi soovivad vabariiklased piirata, kui palju asüülitaotlusi saab päevas menetleda. Menetlustele piirarvu seadmine peaks ettepaneku autorite sõnul peletama inimesi USA-sse tulemast.

Lisaks soovivad vabariiklased, et piirataks niinimetatud humanitaarse erandi kasutamise võimalusi. Bideni administratsioon kasutab seda sisserändajate riiki lubamiseks, aga tänu sellele reeglile lubati USA-sse ka 80 000 afgaani pagulast ja 10 000 põgenikku Ukrainast.

Ometi pole selge, kas selliseid lahendusi sisaldav kokkulepe saab vabariiklaste juhitud esindajatekoja heakskiidu.

Paljud konservatiivsed esindajatekoja vabariiklased soovivad, et kokkuleppesse oleks lisatud eelmisel kevadel esindajatekojas vastu võetud eelnõu, millega suurendatakse rahastust USA piirimüüri ehitamiseks ning sisuliselt keelustatakse asüülitaotluste esitamine USA-Mehhiko piiril.

Nii ütles esindajatekoja spiiker Mike Johnson, et ta ei toeta kokkulepet, kui see ei sisalda esindajatekoja eelnõus olevaid poliitikasuundi.

Osa vabariiklasi läheb veelgi kaugemale ning nõuab, et Johnson ei paneks hääletusele ka pühapäeval saavutatud USA föderaaleelarve kokkulepet seni, kuni sisserände- ja piirikokkulepe on sõlmitud. Siiski tähendaks selline otsus USA valitsuse tööseisakut, mistõttu ei peeta seda tõenäoliseks.

Föderaaleelarve kokkuleppe sõlmimiseks on aga vähe aega, sest mitme USA valitsusprogrammi rahastus lõpeb 19. jaanuaril.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: WSJ

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: