X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Trump soovib teha USA tulumaksulangetuse püsivaks

Endine USA president ja vabariiklaste eelvalimiste favoriit Donald Trump kampaaniaüritusel Iowa osariigis Clintoni linnas.
Endine USA president ja vabariiklaste eelvalimiste favoriit Donald Trump kampaaniaüritusel Iowa osariigis Clintoni linnas. Autor/allikas: SCANPIX/AP/CHARLIE NEIBERGALL

Endine USA president ja vabariiklaste seas populaarseim presidendikandidaat Donald Trump soovib muuta alatiseks 2017. aastal vastu võetud füüsiliste isikute tulumakslangetuse. Samas on nüüd president nõus mitte langetama enam ettevõtete tulumaksu.

2017. aastal langetasid presidendi ametikohta ja kongressi mõlemat koda kontrollinud vabariiklased ettevõtete tulumaksu ja füüsiliste isikute tulumaksu. Maksumuudatuste poolt pole toona hääletanud ükski demokraat.

Kuigi Trump soovis algselt langetada ettevõtete tulumaksu 35 protsendilt 15 protsendile, polnud kongressi vabariiklased nii suure langetusega nõus. Kompromissina lepiti kokku ettevõtete tulumaksu langetamises 21 protsendile. Samuti kui varem oli ettevõtete tulumaks astmeline, siis alates 2018. aastast on see ühetaoline.

Varem lubas Trump valimisvõidu puhul uuesti ettevõtete tulumaksu langetama asuda, nüüd aga loobus ta sellest plaanist ega kavatse ettevõtete tulumaksu muutma, vahendab Bloomberg. Võrdluseks soovib demokraadist president Joe Biden tõsta ettevõtete tulumaksu 28 protsendile.

Kui ettevõtete tulumaksu langetus on püsiv ning see jääb kehtima praegusel kujul, kui seadust ei muudeta, siis samuti 2017. aasta seadusega langetatud füüsiliste isikute tulumaksu määrad tõusevad kehtiva seaduse kohaselt taas kuni 2018. aastani kehtinud tasemele 2026. aastal.

Trump lubabki selle maksulangetuse püsivaks teha.

Kuigi demokraadid kritiseerisid Trumpi maksulangetust, sest suurimat kasu sellest said kõrgete sissetulekute teenijad, väikeettevõtjad ja kinnisvarasektori ettevõtjad, siiski vähenes ka keskmiste sissetulekutega inimeste maksukoormus.

Trumpi toetajad on enamasti kõrghariduseta sinikrae töötajad, kellele meeldib Trumpi sõnum, et tema valitsemise ajal langesid maksud ja inflatsioon oli madal.

"Tänu teie häälele neil valimistel langetame teie makse veelgi," ütles Trump detsembrikuus New Hampshire'i osariigis peetud valimisüritusel.

Lisaks soovib Trump saavutada suuremat läbipaistvust meditsiiniteenuste hinnastamise mehhanismis, et patsiendid teaks osutatavate raviteenuste hinda ette. Ka Biden on kasutanud tervishoiu temaatikat oma valimiskampaanias.

Küsitluste järgi usaldavad valijad Trumpi Bidenist rohkem majandusteemadel, mis võib ohustada Bideni tagasivõimaluse võimalust. Kui valijad hääletavad eelvalimistel nii, nagu küsitlused ennustavad, peaks Trump ja Biden saama oma erakondade presidendikandidaatideks.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: Bloomberg

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: