X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Saksa tööstustoodang kukkus kuuendat kuud järjest

Autotootja BMW tehas Münchenis.
Autotootja BMW tehas Münchenis. Autor/allikas: SCANPIX/EPA/ANNA SZILAGYI

Saksa tööstustoodangu langus jätkus novembris. Euroopa suurima majanduse tööstussektor on püsinud languses juba kuus kuud järjest.

Kuigi Bloombergi küsitletud majandusteadlased ennustasid, et novembris kasvab Saksa tööstustoodangu maht 0,3 protsenti võrreldes oktoobriga, siis teisipäeval avaldatud tegelikest andmetest selgub, et tööstustoodang langes kuuga tervelt 0,7 protsenti.

Seda enam, analüütikud ennustavad, et Saksa majandus sisenes möödunud aasta lõpus tehnilisse retsessiooni, sest Saksa sisemajanduse koguprodukt on tõenäoliselt neljandas kvartalis langenud.

Tehnilise retsessiooni määratlus on kaks järjestikust kvartalit majanduslangust. Kuna Saksa majandus langes ametlike andmete järgi juba kolmandas kvartalis, siis neljanda kvartali kohta käivate prognooside kinnitamine tähendaks ametlikult retsessiooni jõudmist.

Saksa tööstuse suurimateks väljakutseteks on jätkuvalt kõrged energiakulud, kasvanud intressimäärad ja Hiina majanduse jahenemine, mis mõjutab nõudlust Saksa ekspordi järele.

Kuigi Bloombergi ökonomist Martin Ademmer ennustab väikest majanduskasvu alanud aasta esimeses kvartalis tänu paremale teenuste sektori seisule, ei välista ta, et tööstussektori languse süvenemine võib tähendada Saksamaale majanduslangust ka alanud kvartalis.

Saksamaa valitsuse võime majandust stimuleerida on aga piiratud rangete põhiseaduslike eelarvereeglite tõttu, millest kinni pidamise vajadust toonitas novembri keskpaigas langetatud Saksa põhiseaduskohtu otsus. Kohtulahendi avalikustamise järel tuli Saksa valitsusel kuulutada 2023. aasta tagantjärele kriisiaastaks ja kärpida 2024. aasta riigieelarve kulud 17 miljardi euro võrra.

Lisaks mõjutab Saksamaa majandust negatiivselt kolmapäeval algav kolmepäevane raudteetöötajate streik, mis häirib oluliselt liikumist Saksamaal. Saksa raudtee-ettevõtte Deutsche Bahn AG katse takistada streigi korraldust kohtu kaudu nurjus esmaspäeval.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: Bloomberg

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: