X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Atentaadikatse üle elanud Lõuna-Korea opositsioonijuht lahkus haiglast

{{1704866040000 | amCalendar}}
Lõuna-Korea opositsioonijuht Lee Jae-myung esinemas ajakirkjanike ees pärast haiglast lahkumist.
Lõuna-Korea opositsioonijuht Lee Jae-myung esinemas ajakirkjanike ees pärast haiglast lahkumist. Autor/allikas: SCANPIX/AFP/JUNG YEON-JE

Lõuna-Korea liberaalse opositsiooni juht Lee Jae-myung lahkus kolmapäeval haiglast, kuhu ta sattus pärast eelmisel nädalal talle korraldatud atentaadikatset. Lee ütles ajakirjanikele, et ta loodab, et tema vastu korraldatud pussitamisrünnaku järel lõpeb riigis viha õhutamise poliitika.

"Loodan, et see kõiki šokeerinud juhtum võiks olla verstapost, mille järel lõpeb viha õhutamise ja vastandumise poliitika ning taastub väärikas poliitika," ütles Demokraatliku Partei (DPK) juht Lee.

Opositsioonijuht tänas samuti tema eest hoolt kandnud tervishoiutöötajaid ning lubas jätkata riigi teenimist.

Rünnak pälvis laialdast hukkamõistu nii liberaalse opositsiooni kui valitsevate konservatiivide poolt. Konservatiivne president ja Lee rivaal viimastel presidendivalimistel Yoon Suk Yeol nimetas juhtunut rünnakuks demokraatia vastu.

Politsei avalikustas esialgse uurimise tulemused hiljem kolmapäeval. Politsei sõnul oli ründaja sooviks takistada Leel järgmiste presidendivalimiste järel presidendiks saamist. Varem ütles opositsioonipoliitikut kaela pussitanud ründaja ajakirjanikele politseijaoskonna ees, et ta kahetseb oma tegu.

Siiski ei pruugi Lõuna-Koreas poliitilised pinged rünnaku järel maanduda. Lee vastu on algatatud uurimine seoses korruptsioonisüüdistustega ning osad tema parteikaaslased on juba otsustanud erakonnast lahkuda.

Nii teatas kolm DPK parlamendisaadikut, et nad kavatsevad lahkuda erakonnast Lee juhtimisega rahulolematuse tõttu. Samal ajal soovisid kolm poliitikut nüüd juba oma endise erakonna juhile kiiret paranemist.

Aprillis toimuvad Lõuna-Koreas parlamendivalimised, millel ennustatakse võitu DPK-le, mis tähendaks tagasilööki presidendi Yooni konservatiivse Rahva Võimu Partei (PPP) valitsemisplaanidele.

Rahulolematus erakonna juhtkonnaga on levinud nii DPK-s kui PPP-s, mistõttu eeldatakse, et valimistest võtab osa ka mitu uut, alles moodustamisjärgus olevat erakonda.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: