X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

"Pealtnägija": Zelenski visiit kui Eesti ajaloo suurim turvaoperatsioon

Foto: Siim Lõvi

Seekordne "Pealtnägija" viib vaatajad Eesti ajaloo suurima turvaoperatsiooni kulisside taha. Eelmisel nädalal Eestis käinud Ukraina president Volodõmõr Zelenski on praegu üks kuulsamaid inimesi ja ühtlasi kõrgema riskiga võimalikke sihtmärke maailmas. "Pealtnägija" jälgis, kuidas Ukraina presidendi Tallinna visiiti turvati.

Möödunud kolmapäeva hommikul avalikustas Ukraina president Volodõmõr Zelenski sotsiaalmeedias, et külastab kolme Balti riiki, seal hulgas Tallinna. Sõdiva riigi presidendi ja maailma ühe kuulsaima isiku külaskäik tähendab Eesti ajaloo suurimat politseioperatsiooni, kuhu on kaasatud 850 politseinikku üle riigi, lisaks hulk kaitseväelasi, päästeametnikke ja kõikvõimalikud eriteenistused.

"Pealtnägija" oli kolmapäeva õhtul kell 19 Tallinnas Pärnu maanteel Põhja prefektuuri peamajas, kus vaid loetud tunnid tagasi kogunes paarkümmend inimest, lülitati sisse arvutid ja tehti "organisatsiooni aju", mille ülesanne oli Ukraina presidendi visiiti tema Eestisse saabumise hetkest kuni lahkumiseni juhtida.

Ajaloolise turvaoperatsiooni pealik oli 31-aastane Põhja prefektuuri operatiivjuht Vaiko Vaher. Keskkriminaapolitsei isikukaitse büroo juht 51-aastane Andris Viltsin kaitses isiklikult kümme aastat Lennart Meri ja Arnold Rüütlit ning on aidanud tagada turvalisust kõikide suuremate riigivisiitide juures USA presidendist paavstini. Mõlema kinnitusel oli üks keerulisemaid ülesandeid info kinni hoidmine, et maailma üks kõrgema avaliku profiili ja riskiastmega isik võib Eestisse saabuda.

Vaata videost, kuidas operatsioon kulges ja mida asjaosalised sellest arvasid.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: