X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Iisrael pakub Hamasile kaks kuud rahu pantvangide vabastamise eest

Iisraeli kaitseväe üksus Gaza piiri lähedal.
Iisraeli kaitseväe üksus Gaza piiri lähedal. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/AMIR COHEN

Iisrael on teinud ettepaneku Hamasile Katari ja Egiptuse diplomaatide vahendusel, mille järgi peatub sõjategevus Gazas kaheks kuuks. Selle aja jooksul vabastaks Hamas pantvangid Iisraeli vanglates olevate palestiinlastest kurjategijate vabastamise eest.

Iisraeli ettepanekust kirjutas esimesena USA väljaanne Axios viitega kahele anonüümseks jääda soovinud Iisraeli ametnikule. Kuigi ettepanek ei hõlma sõja täielikku lõppu, oleks tegemist seni kõige pikema pausiga Hamasi 7. oktoobri terrorirünnakuga alanud sõjategevuses.

Umbes 130 pantvangi 240 röövitud inimesest on veel Hamasi käes. 100 inimest vabastati eelmise vaherahu käigus ning veel mitukümmend pantvangi surid Iisraeli ametnike sõnul alates 7. oktoobrist.

Iisraeli sõjakabinet pani paika oma ettepaneku sisu kümme päeva tagasi toimunud istungil. Kuigi Hamasi vastust pole veel saabunud, on Iisraeli ametnikud enda sõnul vaoshoitult optimistlikud.

Plaani järgi toimuks pantvangide vabastamine kahes etapis. Alguses vabastaks Hamas tsiviilisikutest naised, üle 60-aastased mehed ning kriitilises terviseseisundis pantvangid. Kui kokkulepe peab paika, siis järgmises etapis vabastataks naissoost Iisraeli sõdurid, alla 60-aastased tsiviilisikutest mehed, meessoost sõdurid ja viimasena tagastataks Iisraelile surnud pantvangide kehad.

Pakutava kokkuleppe kohaselt lepiks Hamas ja Iisrael esmalt, mitu palestiinlasest kinnipeetavat vabastatakse ühe pantvangi vabastamise eest ning seejärel selguks vabastatavate palestiinlaste nimed.

Samuti taanduks Iisraeli sõdurid Gaza enklaavi suurematest linnadest, mis võimaldaks Gaza tsiviilelanikel naasta oma koju. Samas on Iisrael andnud teada, et selle kokkuleppega ei vabastata kõiki 6000 kinnipeetavat ning sõda jätkub pausi möödudes.

Siiski tunnistavad Iisraeli ametnikud, et sõjategevus Gazas pärast kokkuleppe elluviimist oleks senisest palju piiratum.

USA suhtub Iisraeli algatusse positiivselt. Valge Maja rahvusliku julgeoleku nõukogu esindaja John Kirby ütles esmaspäeval, et USA president Joe Biden toetab pausi sõjategevuses pantvangide vabastamiseks ning humanitaarabi lubamiseks Gazasse.

USA ametnikud ütlesid Axiosele, et Iisraeli pakutav kokkulepe on ainus võimalus Gazas vaherahu saavutada.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: Axios

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: