X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Läti valis ajateenijad välja loosi teel

Läti kaitseväelased 2019. aastal Kevadtormil.
Läti kaitseväelased 2019. aastal Kevadtormil. Autor/allikas: Karl Heinrich Arras/Kaitsevägi

Läti taastas kohustusliku ajateenistuse, kuid kuna piisavalt vabatahtlikke polnud, siis mõned ajateenijad tuli välja valida loosi teel. Teisipäeval toimuski esimene ajateenistusse minemise loosimine ning loterii "võitis" 300 noormeest.

Läti hakkas kutsuma vähemalt 18-aastaseid noori 11 kuu pikkusele sõjalisele väljaõppele. Juba üle 500 noore tahab minna ajateenistusse, kuid pärast arstlikku läbivaatust jääb alles ainult 330 kandidaati. See tähendab, et riigil on vaja juurde veel 150 ajateenijat, vahendas LSM.

Seetõttu valiski riik loosi teel välja 300 noort, kellele saadetakse kutse ja nad peavad minema tervisekontrolli. Valitsus eeldab, et osa noortest ei läbi tervisekontrolli ning lõpuks võetakse ajateenistusse 150 inimest. 

Omapärane loterii leidis teisipäeval kaitseministeeriumi ruumides aset ning loosimist kanti otseülekandes üle. Kodanikud said omale numbri ning siis valiti nende numbrite seast välja võitjad. Avalikuks tehti ainult juhuslik number, mitte inimese konkreetne identiteet.

Läti võimud teatasid, et valikuprotsess kulges edukalt, välist sekkumist valikuprotsessi ei tuvastatud. Õnnelikud võitjad saavad minna tervisekontrolli, kutsed saadetakse juhuslike numbritega tähistatud inimeste meiliaadressidele või registreeritud elukoha aadressidele. 

Vabatahtlikud hakkavad ajateenistuses teenima 600 eurot kuus, loositud ajateenijad hakkavad saama aga 300 eurot kuus. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: