X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Tai opositsioonijuht mõisteti õigeks ning ta võib naasta parlamenti

Tai suurima opositsioonipartei juht Pita Limjaroenrat suhtlemas meediaga pärast kohtus õigeksmõistmist.
Tai suurima opositsioonipartei juht Pita Limjaroenrat suhtlemas meediaga pärast kohtus õigeksmõistmist. Autor/allikas: SCANPIX/AFP/MANAN VATSYAYANA

Tai põhiseaduskohtus mõistis opositsioonijuhi Pita Limjaroenrati õigeks valimisseaduse rikkumise kohtuasjas, mis võimaldab tal naasta parlamenti.

Tegemist on ühega kahest Pita suhtes konservatiivsete poliitikute kaebusel algatatud kohtuasjast. Kolmapäeval langetatud otsuse järgi ei rikkunud Pita valimisseadust, sest meediaettevõte, milles tal oli väikeosalus, ei tegutsenud valimiste ajal ning sel puudus koguni tegevusluba, mistõttu ei saa seda lugeda massimeediaks. Tai seaduste järgi on poliitikutel keelatud omada osalust meediaväljaannetes.

Järgmisel nädalal peab sama kohus langetama otsuse ka teises kohtusjas, mille järgi süüdistatakse Pitat Tai riigikorra õnnestamises. Tai on kuningriik, kus kuninga solvamise eest kehtivad ranged vanglakaristused.

Konservatiivse poliitiku kaebuse järgi õõnestas Pita Tai kuningakoda, kui ta lubas eelmisel aastal toimunud valimiste eel vähendada või koguni kaotada karistused kuninga solvamise eest.

Harvardi Ülikoolis õppinud 43-aastase Pita progressiivne erakond Liigume Edasi (Move Forward) sai 2023. aasta maikuus toimunud parlamendivalimistel esikoha, lubades lisaks sõnavabaduse laiendamisele monopolidega võitlemist, miinimumpalga tõstmist ja abieluvõrdsust. Erakond on eriti populaarne pealinnas Bangkokis ning noorte seas.

Kuigi Pital ja teda toetanud erakondadel oli parlamendi alamkojas enamus, kukkus tal valitsuse moodustamise katse läbi, sest peaministriks saamiseks vajas ta sõjaväe poolt ametisse nimetatud rojalistlike vaadetega parlamendi ülemkoja saadikute toetust.

Tai poliitikat on iseloomustanud üle kahe aastakümne kestnud vastasseis rojalistlike vaadetega sõjaväe ning populistlike ja progressiivsete erakondade vahel, kirjutab Reuters. Riigis toimusid 2006. ja 2014. aastal sõjaväelised riigipöörded armeele ebameeldivate peaministrite vastu.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: