X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Kriitikast hoolimata läheb Fico edasi eriprokuratuuri sulgemisega

Slovakkias puhkesid suured protestid
Slovakkias puhkesid suured protestid Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/RADOVAN STOKLASA

Slovakkia peaminister Robert Fico tahab sulgeda korruptsiooniga tegeleva prokuratuuri ning lõplik hääletus eriprokuratuuri sulgemise osas peaks toimuma järgmisel nädalal. Kriitikute arvates soovib Fico päästa enda toetajaid uurimise alt ja Bratislavas toimusid suured meeleavaldused.

Slovakkia ja Euroopa Liidu (EL) suhted lähevad üha teravamaks. 2023. aasta oktoobri lõpus ametisse naasnud Fico teatas kohe, et tema valitsus lõpetab sõjalise abi Ukrainale. 

Nüüd muretseb Brüssel veel, et Slovakkia võib kalduda õigusriigi tavadest kõrvale. Juba detsembris kiitis Fico juhitud valitsus heaks karistusseadustiku muudatuse, millega suletakse korruptsiooniga tegelev eriprokuratuur. Seda sammu kritiseerisid nii Brüssel kui ka Slovakkia president Zuzana Čaputová. 

Fico väitis detsembris, et sulgeb prokuratuuri, kuna selle juht Daniel Lipšic ei võitle korruptsiooni vastu, vaid pigem levitab "kurjust". 

Fico plaan vajab veel parlamendi heakskiitu, kolmeparteilisel võimuliidul on aga parlamendis enamus. Hääletus peaks toimuma järgmisel nädalal, vahendas Financial Times. 

Slovakkia liberaalne opositsioon süüdistab nüüd Ficot kohtusüsteemi õõnestamises. Euroopa Komisjon teatas, et on valmis alustama uurimist. Fico plaani vastu toimusid Slovakkias ka meeleavaldused, Bratislavas tuli neljapäeval tänavatele ligi 30 000 inimest. 

Fico põhjendab eriprokuratuuri laialiajamist sooviga kaitsta inimõigusi, kuid kriitikute arvates soovib ta päästa enda toetajaid uurimise alt. Caputova lubas varem vetostada Fico valitsuse kava lõpetada jaanuaris korruptsiooni eriprokuratuuri tegevus. Kuna parlamendil on õigus presidendi vetost lihthäälteenamusega üle sõita, siis jõuab vaidlus arvatavasti konstitutsioonikohtusse. 

Fico on ka varem olnud Slovakkia peaminister, 2018. aastal pidi ta meeleavalduste tõttu tagasi astuma. Pärast ametist lahkumist jätkas Fico poliitilist tegevust. Ta juhtis ka koroonapiirangutest tingitud meeleavaldusi. 

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: FT

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: