X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Ukraina abi vetostamine võib Ungari EL-i rahastusest ilma jätta

{{1706541420000 | amCalendar}}
Ungari peaminister Viktor Orban.
Ungari peaminister Viktor Orban. Autor/allikas: SCANPIX/EPA/HUNGARY OUT/SZILARD KOSZTICSAK

Ungari pakkus Euroopa Liidule seoses Ukraina abiraha blokeerimisega "kompromissi", ütles Ungari valitsusametnik esmaspäeval enne EL-i neljapäeval algavat selleteemalist tippkohtumist. Samas ähvardab Ungarit lekkinud dokumendi kohaselt EL-i rahastusest ilma jäämine, kui Budapest ei loobu oma vetost.

Ungari peaminister Viktor Orbán vetostas detsembris EL-i 50 miljardi eurose abi Kiievile. Orbán on ainus EL-i riigijuht, kes on säilitanud pärast Venemaa sissetungi Ukrainasse Kremliga lähedased suhted.

Jaanuaris väljendas Orbán valmisolekut lubada abisumma eraldamist nelja aasta jooksul tingimusel, et toetus on eraldatud EL-i eelarvest ja vaadatakse igal aastal üle. 

Ajaleht The Financial Times kirjutas nädalavahetusel, et Budapest saatis laupäeval Brüsselile uue ettepaneku, milles täpsustati, et Ungari "on nüüd avatud EL-i eelarve kasutamisele Ukraina abipaketiks ning selle rahastamiseks ühisvõlaga, kui lisatakse klauslid, mis võimaldaksid Budapestil hiljem meelt muuta".

Financial Times lisas viitega EL-i ametnike koostatud dokumendile, et Brüssel on "visandanud strateegia Ungari majanduslike nõrkuste vastu, kui Budapest peaks keelduma tühistama vetot Ukraina abile". 

Plaani kohaselt lubaks kõik teised EL-i riikide juhid külmutama kogu Ungarile mõeldud EL-i rahastuse, kui Orban ei nõustu heaks kiitma Ukraina abipaketti. Ettepanekut seletavas dokumendis tuuakse välja, et Ungaris on kõrge inflatsioon ning riigivõla teenindamise kulud on ühed kõrgemad EL-is.

Kaks anonüümseks jääda soovinud EL-i diplomaati ütlesid siiski Financial Timesile, et neil puudub kindlus, et kõik teised EL-i riikide valitsusjuhid selle plaaniga nõustuvad.

Samas avaldas plaani lekkimine mõju investorite kindlustundele Ungari suhtes. Ungari rahvusvaluuta forint langes 0,7 protsendi võrra euro suhtes kauplemispäeva alguses ning selle kurss halvenes veelgi päeva jooksul, jõudes 390 forindini euro eest. Samuti kasvas 0,09 protsendipunkti kümneaastaste Ungari riigivõlakirjade intressimäär, jõudes 6,35 protsendini. Tegemist on kõrgeima tasemega alates detsembrist, märgib Financial Times.

"Brüssel kasutab Ungari vastu väljapressimist nagu homset ei olekski, kuigi oleme esitanud kompromissi," kirjutas Orbáni poliitiline direktor Balazs Orbán Financial Timesi artiklit kommenteerides sotsiaalmeediaplatvormil X (varem Twitter).

Siiski ei pruugi dokumendis sätestatud ähvardus teoks saada. Euroopa Komisjon teatas esmaspäeval, et see polnud antud ettepanekust teadlik.

Üks anonüümseks jääda soovinud EL-i ametnik ütles, et dokument on tõepoolest olemas, kuid selles sätestatu on kõigest ettepanek, mitte kindel plaan.

"Financial Timesi artiklis refereeritud dokument on taustamemo, mille koostas Ülemkogu sekretariaat (GSC) enda vastutusel ning mis kirjeldab praegust Ungari majanduse seisu," ütles ametnik.

"[Läbirääkimised] jätkuvad ja on alati põhinenud kompromissi otsimisel, mis rahuldab kõik 27 EL-i [liikmesriiki]," lisas ametnik.

"Euroopa Liit ei kavatse Ungarit karistada või kehtestada muid survemeetmeid Ukraina abi venitamise eest," ütles uudisteagentuurile Reuters teine kõrge EL-i ametnik.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: AFP/BNS/Financial Times

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: