X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Võrklaev: haridusminister saanuks juba eelmisel nädalal õpetajatele raha leida

{{1706603940000 | amCalendar}}
Koalitsiooninõukogu
Koalitsiooninõukogu Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Rahandusminister Mart Võrklaev (RE) kordas taas, et õpetajate palgatõusuks lisaraha 10,8 miljonit oleks leitav haridus- ja teadusministeeriumi ülekantavate vahendite arvelt. Võrklaev märkis, et haridusminister saanuks selle raha leida juba eelmisel nädalal.

"Kuna haridus- ja teadusministeeriumis on need ülekantavate vahendite summad nii suured, siis iseenesest oleks võinud juba eelmisel nädalal tegelikult selle vajaliku raha ju õpetajatele suunata," ütles Võrklaev ERR-ile.

"Palusin ka rahandusministeeriumi ametnikud appi, eile hommikul nad kohtusid ja meie näeme, et need nii-öelda kasutamata vahendid on seal aastaga kasvanud 47 miljonilt 93 miljonile," lisas ta.

Haridusminister Kristina Kallas (Eesti 200) on öelnud, et Võrklaeva nimetatud nn ülekantavad vahendid on tänavu suunatud teaduse baasrahastusse ja grantideks ning selle kasutamine tähendaks teaduselt raha äravõtmist.

Kristina Kallas teatas teisipäeval, et sotsiaaldemokraatide ja Eesti 200 ministrid soovivad enda juhitavatest ministeeriumitest kärbete arvelt võtta kokku 5,7 miljonit eurot, et tõsta õpetajate alampalka 17 euro võrra kuus. Kallase hinnangul võiks see streigi ära lõpetada.

Võrklaeva sõnul ütles ta esmaspäeva õhtul Kristina Kallasele, et ametnikud näevad jätkuvalt, et see raha võib haridus- ja teadusministeeriumis olemas olla.

"Kristina Kallas lubas oma inimestega rääkida, sinna sisse vaadata. Ja mul on hea meel, et ta siis sealt selle raha ilmselt ka leidis," ütles Võrklaev.

Võrklaev ütles, et Kristina Kallas pole tutvustanud neid plaane, kust see 5,7 miljonit täpselt plaanis võtta on.

"Eile õhtul ta ütles, et seda raha ei ole ja mina pakkusin jätkuvalt, et seda on haridus- ja teadusministeeriumist võtta. Hommikuks on selgunud, et ju siis ongi,
aga ilmselt soovitakse, et ka teised ministeeriumid justkui panustavad sinna.
Eks me nüüd kuuleme, mis kokkulepe seal taga on," rääkis Võrklaev.

Kallas: hariduskriisi peaks lahendama kogu valitsus tervikuna

Kristina Kallas ütles teisipäeval ERR-ile, et neil on Võrklaevaga erinevad arusaamad hariduskriisi lahendamisest.

"Ma saan aru sellest, et rahandusministri seisukoht on see, et lisavahendeid ei ole võimalik riigieelarvest eraldada, järelikult tuleb olemasolevatest vahenditest need õpetajate palgatõusu rahad leida. Olemasolevad vahendid on reeglina ära planeeritud. Ja kuna see on hariduse valdkonna küsimus, siis tuleb ka hariduse valdkonna rahadest see probleem lahendada. Ja siin ongi meil see erinev arusaamine sellest, et kas see kriis, mis meil täna haridusvaldkonnas on, kas see on ainult haridusministri eelarveridade pealt lahendatav küsimus. Mina ütlen, et ei ole ja see on ikkagi valitsuse kui terviku kokkulepe, kuidas seda kriisi lahendada," kommenteeris Kallas.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Allikas: Intervjueeris Madis Hindre

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: