X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Iisrael nõuab Guterrese vallandamist

Antonio Guterres
Antonio Guterres Autor/allikas: SCANPIX/ZUMAPRESS.com/Lev Radin

12 ÜRO Palestiina põgenike abiagentuuri (UNRWA) töötajat said hiljuti süüdistuse osalemises 7. oktoobri rünnakus Iisraeli vastu ning Iisraeli välisminister leiab, et ÜRO peasekretär Antonio Guterres peab võtma vastutuse ja tagasi astuma. Minister leiab, et kui Guterres vabatahtlikult ei lahku, siis tuleb ta vallandada.

Iisraeli välisminister Israel Katz andis Guterrese senisele tööle hävitava hinnangu. 

"Loomulikult vastutab ta ÜRO peasekretärina. Guterres peab tagasi astuma, või ÜRO peab ta välja vahetama," rääkis Katz. 

Iisrael läks ÜRO-ga riidu juba eelmise aasta sügisel. 7. oktoobril alustas terroriorganisatsioon Hamas rünnakut Iisraeli vastu ning veidi hiljem seletas Guterres, et et Hamasi rünnak "ei toimunud vaakumis". Terroriorganisatsiooni Hamas rünnaku tõttu sai surma üle tuhande inimese. 

Guterres on mõistnud hukka rahvusvahelise õiguse rikkumise Gazas, mida Iisrael lakkamatult pommitab, ja nõudnud relvarahu sõlmimist.

Mitmed demokraatlikud riigid teatasid hiljuti , et peatavad UNRWA rahastamise, kuna 12 UNRWA töötajat said hiljuti süüdistuse osalemises 7. oktoobri rünnakus Iisraeli vastu. Nende riikide hulgas on ka USA ja Saksamaa. 

"Riigid tegutsesid õigesti, kuigi tegemist oli humanitaarorganisatsiooniga," kommenteeris asja Katz. 

Katzi sõnul pole UNRWA osa lahendusest, vaid hoopis osa probleemist. Tema sõnul tuleb Gaza taastamiseks luua uus agentuur, millesse tuleb kaasata rohkem Araabia riike, vahendas Politico.

Agentuur pakub tervise- ja haridusabi Palestiina põgenikelaagrite elanikele kogu Lähis-Idas, sealhulgas Gazas ja Läänekaldal. Kokku saab agentuurilt abi ligi viis miljonit palestiinlast.

Kolmapäeval kritiseerisid ÜRO agentuurid UNRWA rahastamise peatamist. 

"UNRWA-lt rahastuse äravõtmine on hädaohtlik ja tooks kaasa humanitaarsüsteemi kokkuvarisemise Gazas koos kaugeleulatuvate humanitaar- ja inimõiguslike tagajärgedega okupeeritud Palestiina territooriumil ning kõikjal regioonis," seisis avalduses, mille koostasid ÜRO agentuuride-ülese alalise komisjoni moodustavate organisatsioonide juhid.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: