X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

USA esindajatekoda toetas maksulangetusi ettevõtetele ja lapsevanematele

Kapitoolium
Kapitoolium Autor/allikas: Urmet Kook

USA esindajatekoda võttis kolmapäeva hilisõhtul eelnõu, millega vähendatakse ettevõtete ja lapsevanemate maksukoormust kokku 78 miljardi dollari võrra. Samas pole selge, kas eelnõu leiab senati toetust.

Kokku toetas eelnõu 357 saadikut ja ainult 70 hääletas selle vastu. Eelnõu võeti vastu kiireloomulise menetluse käigus, mis nõudis vähemalt kahekolmandikulist häälteenamust 435-liikmelises esindajatekojas.

Eelnõu seob vabariiklastele olulisi ettevõtete maksusoodustusi ning demokraatide soovitud maksusoodustusi lapsevanematele. 70 vastu hääletanud saadikust oli enamik parempoolsed vabariiklased, kelle sõnul laiendab eelnõu liiga palju heaoluriiki ning ei motiveeri inimesi töötama, kirjutab Bloomberg.

Lapsevanematele mõeldud maksusoodustusi sätestav eelnõu osa lubab madalapalgalistel lastega leibkondadel, kelle maksusoodustus on suurem kui maksmisele kuuluv tulumaks, saada aastas kuni 2000 dollari ulatuses ülekannet riigilt, eeldusel, et nad töötavad.

Samuti saavad lapsevanemad edaspidi kasutada maksusoodustust mitme lapse eest korraga.

Eelnõu vastu hääletanud parempoolsed vabariiklased kritiseerisid ka asjaolu, et maksusoodustusele on õigus ka riigis ebaseaduslikult viibivatel lapsevanematel. Samas võimaldab seda ka kehtiv seadus, millele kirjutas alla oma presidendiks oleku ajal vabariiklane Donald Trump.

Maksuseaduse teine osa lubab ettevõtetel saada maksusoodustusi investeeringute eest põhivarasse, ärilaenu intressikulude eest ning teadus- ja arendustegevuse kulutuste eest. Samuti võimaldab eelnõu maksusoodustusi kinnisvaraettevõtetele kättesaadava eluaseme ehituse eest.

Üle 250 ettevõtete esindusorganisatsiooni kutsus kongressi eelnõu heaks kiitma. Bloombergi andmetel saavad eelnõust eriti suurt kasu suuri kapitaliinvesteeringuid tegevad ettevõtted nagu Boeing, General Motors, Microsoft, Apple, Amazon ja teised.

Maksusoodustused ettevõtetele jõustuvad tagantjärele alates 2022. aastast, mistõttu saavad paljud kapitalimahukad ettevõtted kohe maksusoodustuse.

Eelnõu vastu hääletanud vähesed vasakpoolsed demokraadid kritiseerisid asjaolu, et ettevõtete maksusoodustustele kulub oluliselt rohkem raha kui lastega perede maksusoodustustele, vahendab Politico.

Siiski võimaldab eelnõu vastuvõtmine demokraadist presidendil Joe Bidenil täita oma lubadust langetada makse lastega peredele.

Samas pole kindel, kas senat kiidab eelnõu heaks ning kui palju seda senatis muudetakse. Senati vabariiklaste seas maksuküsimuste eest vastutav senaator Mike Crapo ütles, et senati vabariiklased võivad pakkuda eelnõule sadu muudatusettepanekuid.

Lisaks sisaldab eelnõu USA ja Taiwani topeltmaksustamise vältimise maksukokkulepet, mis võib ärritada Hiinat.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: Bloomberg/Politico

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: