X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Poola energiahiiu ammune kokkulepe Saudi Araabiaga põhjustas skandaali

Uurimist põhjustanud vaidlusalune Gdanski naftarafineerimistehas.
Uurimist põhjustanud vaidlusalune Gdanski naftarafineerimistehas. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/KACPER PEMPEL

Poola energiaettevõte Orlen müüs 2022. aastal oma varasid viie miljardi zloti (1,15 miljardi euro) võrra turuhinnast odavamalt, et konkurentsireeglid ei suudaks takistada väiksema rivaali ostmist, teatas esmaspäeval Poola riigikontroll.

Riigikontrolli aruanne võib luua aluse Poola peaministri Donald Tuski väitele, et eelmine Õiguse ja Õigluse (PiS) partei valitsus kasutas Orleni ära poliitilistel eesmärkidel. Ligi pooled Orleni aktsiatest kuuluvad Poola riigile.

Riigikontroll keskendus naftaettevõtte Lotos omandamisele Orleni poolt. Ettevõtted olid sunnitud müüma osa oma varadest pärast 2022. aasta EL-i kartellidevastase regulaatori otsust, mille järgi olnuks ühisettevõte liiga suur ning moonutanuks Poola turgu, kirjutab Financial Times.

Peamiselt müüdi varad Saudi Araabia riigi omandis ettevõttele Saudi Aramco ja Ungari naftaettevõttele Mol.

Aruande kohaselt maksis Saudi Aramco 3,5 miljardi zloti (800 miljoni euro) võrra vähem Lotose Gdanski naftarafineerimistehase 30-protsendilise osaluse eest, kui oli selle turuhind. Tegelikult maksti osaluse müügi eest 1,15 miljardit zlotti turuhinnaks olnud 4,6 miljardi zloti asemel. Lisaks ohustas müügileping riigikontrolli sõnul Poola julgeolekut, sest see lubas Saudi Aramcol mõjutada naftatarneid.

Kuigi riigikontroll ei täpsustanud, mis olid teised alahinnatud varad, peab see Orlenile tekitatud kahju viie miljardi zloti suuruseks. Aruandes seisab, et uurimist tuleb jätkata.

Omalt poolt väitis Orlen, et riigikontrolli aruanne põhineb jämedatel metodoloogilistel vigadel, mistõttu selle järeldused ei päde. Orleni sõnul ei võta aruanne arvesse müüdud varade vanust. Samuti teatas ettevõte, et Saudi Aramco osalus ei ole julgeolekuoht, sest Saudi Araabia ettevõte ei saaks eksportida kogu rafineerimistehase toodangut ilma riigi loata.

Pärast Tuski tõusmist Poola peaministriks detsembris käivitasid Poola prokurörid mitu juurdlust Orleni seniste otsuste ja tehingute suhtes.

Nii uurib prokuratuur Orleni ühinemist Lotosega, aga näiteks ka väidet, et Orlen võis meelega hoida kütusehindu kunstlikult madalal enne oktoobris peetud Poola parlamendivalimisi PiS-i aitamise eesmärgil. Tuski koalitsiooni kuuluvad kolm valimisnimekirja võitsid toona valimised.

Tusk vallandas eelmisel nädalal Orleni tegevjuhi Daniel Obajteki, kes tõusis ettevõtte etteotsa 2018. aastal, pidades enne seda 10 000 elanikuga Pcimi linna linnapea ametit.

Nii Orlen kui Obajtek eitavad süüdistusi. Obajtek ütles, et varade müük toimuski turuhinnaga ning ta ei karda juurdlusi.

Orleni aktsia väärtus langes pea 40 protsendi võrra Obajteki juhiks oleku ajal. Samal ajal laiendas Obajtek Orleni tegevust, ostes konkurente naftaturul, aga ka kohalike ajalehtede võrgustiku.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: Financial Times

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: