X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Briti ekspeaminister Truss lõi uue tooride fraktsiooni

Liz Truss
Liz Truss Autor/allikas: SCANPIX/AP/Victoria Jones

Briti endine peaminister Liz Truss asutas teisipäeval uue liikumise, millega loodab valitsevat Konservatiivset Parteid veel enam parempoole nihutada.

Truss oli võimul vaid 49 päeva enne, kui tema enda partei ta oktoobris 2022 finantsturgudes hirmu külvanud äpardunud eelarve tõttu tagandas.

Siiski on Truss tänavuste üldvalimiste eel pinnuks silmas oma mantlipärijale Rishi Sunakile, kes arvamusküsitluste kohaselt oma koha kaotab.

Teisipäeval asutas Truss lõhestunud tooride seas veel ühe fraktsiooni nimega "populaarkonservatism".

Liikumisel on endise tooride aseesimehe Lee Andersoni ja innuka Brexiti-pooldaja Jacob Rees-Moggi toetus, samuti toetavad seda teised niinimetatud vabaturumajandajad.

Fraktsiooni eesmärk on koguda toetust käremeelsemale rände- ja maksupoliitikale, et seeläbi partei manifesti parempoole liigutada. Sunak püüab samal ajal partei kesk- ja paremleeri vahel tasakaalu leida.

"Et Truss oma mantlipärijat õõnestab on ebatavaline, kuid mitte enneolematu," ütles Londoni Queen Mary Ülikooli politoloog Tim Bale, viidates Margaret Thatcheri katsetele õõnestada John Majorit.

"Mis on ebatavaline on kiirus, millega ta püüdis – täiesti ebaedukalt, kui välja arvata tema enda ja käputäie vabaturu-ideoloogide kujutlemad – muuta end sügavalt häbiväärsest farsist väidetavalt põhimõttekindlaks kriitikuks," ütles Bale.

Alates ametist lahkumisest on Truss ärgitanud valitsust vähendama maksusid, loobuma süsiniku netonulli kohustustest ja tõstma pensioniiga.

Läinud nädalal nimetas ta Sunaki plaani suitsetamine keelata "sügavalt ebakonservatiivseks".

Samas ei nõua niinimetatud "populaarkonservatiivid" Sunaki väljavahetamist tooride juhina.

Konservatiividel on alates 2016. aasta Brexiti-hääletusest olnud viis liidrit ja erakond on arvamusküsitlustes opositsioonilisest Tööparteist maha jäänud.

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: BNS/AFP

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: