X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Šokitulemus Pakistani valimistel: esikohal on Imran Khani toetatud kandidaadid

Imran Khani valimisreklaam.
Imran Khani valimisreklaam. Autor/allikas: SCANPIX/AFP/AAMIR QURESHI

Pakistani parlamendivalimistel on saavutamas üllatuslikku esikohta vangis viibiva ekspeaministri Imran Khani võitluskaaslased, kes osalesid valimistel sõltumatute kandidaatidena. Ometi ei pruugi nad saada piisavalt toetust valitsuse moodustamiseks.

Kui selgusid tulemused veidi rohkem kui pooltes valimisringkondades, olid esikohal sõltumatud kandidaadid 54 valimisringkonnas. Peaaegu kõik neist kandidaatidest kuuluvad Khani erakonda Pakistan Tehreek-e-Insaf (PTI) ja Khani advokaatide meeskonda, vahendab Bloomberg.

Khan ise on mõistetud süüdi kolmes kohtuasjas riigisaladuse lekkimises, korruptsioonis ja ebaseaduslikus abielus. Khan eitab kõiki süüdistusi ning ta toetajad ja analüütikud peavad tema vastu algatatud kohtuasju riigis mõjuka sõjaväe katseks mõjutada valimistulemusi.

PTI kandidaadid osalesid valimistel sõltumatute kandidaatidena, sest erakonnal sisuliselt keelati valimistel osaleda, läbi viia valimiskampaaniat ning kasutada oma senist valimissümbolit, mis on oluline riigis, kus elab palju kehva kirjaoskusega inimesi. Samuti vahistati viimaste kuude jooksul tuhanded erakonna toetajad.

Enne valimisi favoriidiks peetud konservatiivne erakond PML-N, mida juhib hiljuti eksiilist naasnud ekspeaminister Nawaz Sharif, saab viimaste andmete kohaselt 42 kohta. Bilawal Bhutto Zardari juhitud vasaktsentristlik erakond PPP on võitnud 34 valimisringkonnas. Zardari on 2007. aastal tapetud ekspeaministri Benazir Bhutto poeg.

Kokku on riigis 266 valimisringkonda, kuid ühes ringkonnas valimisi ei toimunud, sest üks kandidaatidest tapeti vahetult enne valimispäeva.

Veel 60 kohta on reserveeritud naistele ja 10 mittemuslimitele ning need kohad jagunevad lõplike valimistulemuste põhjal enim hääli saanud erakondade vahel.

"PTI toetatud sõltumatud kandidaadid said palju parema tulemuse, kui keegi ootas," ütles uuringufirma Gallup Pakistan tegevjuht Bilal Gilani Financial Timesile.

"Nad suutsid ületada oma poliitilisele tegevusele seatud põhiseadusvastased ja ebaseaduslikud piirangud tsiviil- ja militaareliidi poolt," lisas ta.

Samas ennustab Gilani, et PTI saab esikoha, kuid ei kogu piisavalt saadikukohti valitsuse moodustamiseks.

PTI kirjutas oma ametlikul sotsiaalmeediakontol, et see šokeeris ja pani muretsema kogu süsteemi ajaloolise valimisosaluse toel.

PML-N senaator Mushahid Hussain tunnistas, et tegemist on kõige suurema valimisšokiga kogu Pakistani ajaloos.

Valimisnädalal hukkus terroristlikes rünnakutes umbes 40 inimest, neist üle kümne valimispäeval.

Ametlike valimistulemuste avalikustamine ei alanud peaaegu 10 tunni vältel pärast valimisjaoskondade sulgemist. Võimude sõnul oli põhjuseks riigis turvameetmena kehtestatud mobiilside piirangud.

PTI kahtlustab, et piirangute eesmärgiks oli takistada valijateni info jõudmist valimisjaoskondade asukohtade kohta. Samuti nõudis erakond kohest valimistulemuste avalikustamist.

Ebaselge tulemus põhjustas Pakistani aktsiate ja riigivõlakirjade hinnalangust.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: Financial Times/Bloomberg

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: