X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Netanyahu lubab tagada palestiinlaste ohutu lahkumise Rafah'st

{{1707639000000 | amCalendar}}
Vaade Rafah'le.
Vaade Rafah'le. Autor/allikas: SAID KHATIB / AFP/Scanpix

Gaza sektori lõunapoolseimas linnas Rafah's püsib pühapäeval Iisraeli sissetungi oht, kuid peaminister Benjamin Netanyahu lubab tagada kõigile sõja eest sinna pagenud palestiinlastele ohtutu lahkmise võimaluse. Egiptus ähvardab peatada rahuleppe, kui Iisrael Rafah'sse tungib.

Netanyahu kinnitas pühapäeval eetrisse antud usutluses ABC Newsile kavatsust korraldada Rafah's sõjaväeoperatsioon palestiina islamiliikumise Hamas vastu.

"Me teeme selle ära," ütles ta, hoolimata rahvusvahelistest hoiatustest, et maavägede sissetung toob kaasa veresauna, sest 7. oktoobril alanud sõja vältel on ligikaudu pool Gaza sektori 2,4 miljonist elanikust põgenenud viimase pelgupaigana Rafah'sse.

"Me teeme seda, kuid võimaldame tsiviilelanikkonnale ohutu läbipääsu, et nad saaksid lahkuda," ütles Netanyahu.

Iisraeli peaministri sõnadest ei selgu aga, kuhu üle miljoni Egiptuse piiri äärde nurka surutud inimese peaks minema.

Iisraeli väed on tunginud Gaza sektoris üha lõuna poole ning Rafah' on kitsa rannariba viimane suur linn, kuhu nad veel sisenenud ei ole. Õhurünnakuid tehakse linnale aga iga päev.

"Nad ütlevad, et Rafah on ohutu, aga ei ole. Kõiki kohti rünnatakse," ütles palestiinlane Mohammed Saydam pärast seda, kui Iisraeli õhurünnak oli laupäeval purustanud politseiauto.

Netanyahu on jäänud kindlaks seisukohale, et Hamasi ei ole võimalik võita rühmituse Rafah' pateljone hävitamata ja reedel andis ta relvajõududele käsu operatsiooniks valmistuda.

"Gaza elanikud ei saa lihtsalt õhku haihtuda," kirjutas Saksa välisminister Annalena Baerbock sotsiaalmeediaplatvormil X ja lisas, et Iisraeli pealetung Rafah'le saab olema humanitaarkatastroof.

Saudi Araabia välisministeerium hoiatas laupäeval sissetungi väga tõsiste tagajärgede eest ja nõudis ÜRO Julgeolekunõukogu kokkukutsumist.

Ees ootava pealetngi pärast väljendas muret ka Briti välisminister David Cameron. "Prioriteet peaks olema kohene paus lahingutegevuses, abi sisse ja pantvangid välja," kirjutas ta.

Egiptus ähvardab peatada rahuleppe

Egiptus ähvardab peatada rahuleppe Iisraeliga, kui too saadab väed tiheda asustusega Gaza sektori piirilinna Rafah'sse, ütlesid Egiptuse ametnikud ja Lääne diplomaat pühapäeval. Ähvardust kinnitasid kolm anonüümsust soovinud ametnikku.

Camp Davidi lepped on piirkonnas stabiilsuse tugisambaks olnud ligi pool sajandit.

Egiptus kardab, et Iisraeli pealetungi korral tulevad sajad tuhanded palestiinlased üle piiri ja neid ei lubata enam koju tagasi.

Abiorganisatsioonid hoiatavad, et maavägede operatsioon Rafah's toob kaas senisest veel rängema humanitaarkatastroofi.

Iisrael ja Egiptus pidasid maha viis sõda, enne kui 1970. aastate lõpus sõlmiti toonase USA presidendi Jimmy Carteri vahendusel Camp Davidi lepped. Muu hulgas sätestab lepe vägede paigutuse mõlemal pool piiri. 

Egiptus on oma piiri Gazaga kõvasti kindlustanud, sel on viie kilomeetri laiune puhvertsoon ja betoonmüür, mis ulatub sügavale maa alla.

Egiptus kardab siiski, et kui piirist suudetakse läbi tungida, ei ole sõjaväel enam võimalik peatada palestiinlaste tulva Siinai poolsaarele.

Toimetaja: Karin Koppel

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: