Esindajatekoja spiiker Johnson soovib kohtuda Bideniga Ukraina abi arutamiseks
USA kongressi esindajatekoja vabariiklasest spiiker Mike Johnson soovib kohtuda demokraadist USA presidendi Joe Bideniga USA liitlaste abipaketi ja USA-Mehhiko piiriolukorra arutamiseks.
Vastavast Johnsoni soovist teatas NBC Newsile spiikriga lähedane allikas, kelle sõnul on Johnson korduvalt nõudnud silmast-silma kohtumist Bideniga viimase kahe kuu jooksul. Viimane palve kohtumiseks tuli nädal tagasi, enne kui senat võttis 70 toetushäälega vastu USA liitlaste abipaketti, mis sisaldab muuhulgas abi Ukrainale, Iisraelile ja Taiwanile.
Johnsoni palved pole ilmtingimata seotud eelnõu senati versiooniga, vaid laiemalt USA liitlaste abistamise ja USA piirijulgeoleku temaatikaga.
Ometi väidab esindajatekoja vaabariiklaste fraktsiooni esimees Steve Scalise, et Biden keeldub Johnsoniga kohtumast.
"Lõppkokkuvõttes peavad mõlemad neist jõudma kokkuleppele, mis saab seaduseks, kuid president keeldub isegi kohtumast. Seega president ei saa öelda, et ta soovib tõsiselt tegelda Ukraina või piiriga, kui ta isegi keeldub spiikriga kohtumast, et nad saaksid jõuda sel teemal kokkuleppele," ütles Scalise.
Valge Maja ametnik rõhutas samas, et Johnsoni seisukohad piirijulgeoleku teemal kogu aeg muutuvad ning ta peaks lõpetama venitamist rahvusliku julgeoleku vajaduste rahuldamisel poliitilistel põhjustel.
Biden kohtus Johnsoni ja teiste kongressi juhtidega jaanuaris, mille käigus arutasid poliitikud sisserännet ja Ukraina abistamist. Toona nimetas Johnson kohtumist tulemuslikuks.
Johnson ütles esmaspäeval mõned tunnid enne välisabi eelnõu vastuvõtmist senatis, et abipaketi eelnõu peab sisaldama muutusi USA piiripoliitikas. Samas keeldusid senati vabariiklased eelmisel nädalal toetamast piirijulgeoleku sätteid sisaldanud eelnõu versiooni, mille järel toimus hääletus kärbitud eelnõu üle, mis sisaldas ainult abi USA liitlastele.
"Senati välisabi eelnõu ei maini kõige tähtsamat probleemi, mis seisab meie riigi ees," ütles Johnson, viidates sisserändele ja piiripoliitikale.
Johnson võib siiski panna senati eelnõu hääletusele esindajatekojas, kuid sellise arengu šansse ei peeta kõrgeteks, sest vastuseis Ukraina abistamisele esindajatekoja vabariiklaste seas kasvab. Senati vabariiklaste hääled jagunesid välisabi eelnõu lõpphääletusel umbes pooleks, kuid sealgi olid enamuses eelnõu vastased.
Valge Maja ja Joe Biden on viimastel päevadel korduvalt kutsunud Johnsonit üles panema senati eelnõu esindajatekojas hääletusele, kus see pälviks eeldatavalt enamuse saadikute toetust.
Toimetaja: Mark Gerassimenko
Allikas: NBC News