Märts oli keskmisest soojem, kuivem ja sombusem

Märtsikuu ilm oli vaheldusrikas ning pikaajalisest keskmisest soojem, kuivem ja sombusem.
Märtsis vaheldus soe ilm külmaga, kuiv sajusega ning oli nii päikest kui ka äikest, kirjeldas keskkonnaagentuur oma kuises ülevaates.
Märtsis oli ööpäeva keskmine õhutemperatuur kuu jooksul valdavalt pikaajalisest keskmisest kõrgem ning püsis alates 19. märtsist plusspoolel. Eesti keskmine õhutemperatuur oli +2 kraadi (norm -0,6 kraadi), mis annab tänavusele märtsile alates 1922. aastast andmereas 7. koha. Seejuures oli märtsi viimane kolmandik soojuselt teisel kohal.
Märtsi kõige madalam õhutemperatuur oli -10,4 kraadi, mis mõõdeti 10. märtsil Narvas ja Toomal.
Kõige soojem oli 31. märtsil Valgas, kui õhutemperatuur tõusis 21,3 kraadini, mis on ühtlasi ka uus märtsi soojarekord. Eelmine rekord oli 18,9 kraadi ja mõõdeti 1968. aasta 30. märtsil samuti Valgas. Lisaks Eesti rekordile püstitasid 14 jaama ka oma isikliku märtsikuu soojarekordi.
Sademeid oli märtsis vähe, kuid see-eest tuli taevast alla kõike – nii lund, lörtsi, vihma kui ka lumekruupe. Märtsi esimesel 13 päeval sadas paiguti vaid paar piiska, seejärel läksid ilmad sajusemaks. Kõige enam sadas Heltermaal, Kihnus, Sõrves ja Tallinnas, kus sademeid oli veidi üle 80 protsendi pikaajalisest keskmisest. Kõige kuivemad piirkonnad olid Mustvee, Valga, Viljandi ja Võru, kus sadas vaid ligi 40 protsenti normist. Eesti keskmisena sadas 22 millimeetrit, mis moodustab 64 protsenti pikaajalisest keskmisest. Sama kuiv oli ka 1941., 1977. ja 1997. aastal.
Selle aasta esimene välgulöök registreeriti 11. märtsil Soome lahel. Kokku registreeriti märtsis kolm pilv-maa tüüpi välgulööki.
Lund jätkus kuu keskpaigani vaid Jõhvis ja Kagu-Eestis Tuulemäel, mujal lund ei olnud. 18. märtsil sai Mandri-Eestis enamikus kohtades taas maa valgeks, kuid seda vaid paariks päevaks. 26. märtsil sadas paiguti veel lund, kuid seegi ei püsinud maas pikalt.
Kuigi märtsis oli vaid üks päev, kus üheski ilmajaamas ei registreeritud päikesepaistet, kujunes kuu sombuseks. Kõige enam paistis päikest Roomassaares (143 tundi) ja kõige vähem Jõhvis (93 tundi). Eesti keskmisena paistis päikest 119 tundi, pikaajaline keskmine on 142 tundi.
Toimetaja: Merili Nael
Allikas: Keskkonnaagentuur