Kontrollikoda kritiseerib EL-i valmisolekut järgmiseks gaasikriisiks

Värske Euroopa Kontrollikoja aruanne hoiatab, et Euroopa Liidu gaasiga varustamise kriisikindlaks muutmine nõuab veel tööd. Samuti peab EL tegelema uute riskidega, nagu kasvanud sõltuvus imporditud veeldatud maagaasist (LNG).
"Peaaegu kogu ELi-is kasutatav gaas on imporditud, osa sellest endiselt Venemaalt. Oleme seetõttu haavatavad nii tarnekindluse kui ka hinna osas," ütles kontrollikoja liige Keit Pentus-Rosimannus.
"Euroopa Liit reageeris Venemaa gaasirelva kasutamisele kiirete ja õigete sammudega, kuid pikaajalisest sõltuvusest vabanemine on alles pooleli," lisas Pentus-Rosimannus.
2021. aastal vähenes järsult seni Venemaalt imporditud gaasi hulk, mis moodustas eelnevalt 45 protsenti kogu EL-i gaasiimpordist. Järsk vähenemine tekitas 2022. aastal tarnekriisi, mis omakorda põhjustas järsu hinnatõusu.
Kriisi ajal saavutas EL oma eesmärgi vähendada gaasi tarbimist 15 protsendi võrra, kuid sellesse panustasid lisaks kriisimeetmetele tõenäoliselt ka kõrged gaasihinnad ja soe talv. Samuti pole võimalik hinnata, kui tõhus oli EL-i gaasihinna ülempiir, sest hinnad on pärast selle kehtestamist jäänud piiri alla. Kogu EL-i hõlmav gaasihoidlate täitmise 90 protsendi eesmärk isegi ületati, kuid see tase vastab tavapärasele hoidlate täituvusele enne kriisi, seisab Pentus-Rosimannuse teates.
Lisaks käivitati platvorm AggregateEU, et pakkuda alternatiivset kanalit gaasiga kauplemiseks, sealhulgas ühisostude kaudu. Pentus-Rosimannuse sõnul ei ole ka siin saanud EL-i audiitorid kindlaks teha, kas platvorm pakkus lisaväärtust võrreldes olemasolevate kauplemisviisidega, kuna kriisist tingitud gaasihindade erinevused EL-i liikmesriikide vahel olid AggregateEU kasutuselevõtu ajaks juba märkimisväärselt vähenenud.
Tulevikku vaadates leiab Euroopa Kontrollikoda, et EL peab lõpule viima gaasi taskukohasuse raamistiku väljatöötamise ning tugevdama sellega seotud reegleid. Audiitorid soovitavad optimeerida liikmesriikide gaasivarustuskindlust käsitleva aruandluse protsessi ja parandada ühishuviprojektide rakendamise läbipaistvust. Samuti hoiatavad nad, et paljud liikmesriigid ei soovi endiselt vastastikuseid solidaarsuskokkuleppeid allkirjastada. Mõned EL-i liikmesriigid kaaluksid hädaolukorras isegi oma naaberriigile gaasitarnete katkestamist.
Eurooplased kasutavad gaasi palju. Viimasel aastal enne sõda Ukrainas (2021. aastal) tarbis EL 421 miljardit kuupmeetrit gaasi, mis moodustab kogu kasutatavast energiast 24 protsenti. Gaasist toodeti 21 protsenti Euroopa elektrist ja 38 protsenti kodude ja tööstuse soojusest.
Toimetaja: Mirjam Mäekivi