Arheoloogi hinnangul võis Haapsalu linnaeelne asustus olla olemas juba 1250. aastail
Tänavu möödub 745 aastat sellest, mil Haapsalu sai linnaõiguse. Asula oli samas kohas aga olemas juba enne seda ning uusi arheoloogilisi leide tuleb Haapsalu vanalinna alal päevavalgele isegi plaanipäraste trassitööde käigus.
Sihtasutus Haapsalu ja Läänemaa muuseumid ning Keskvere kultuurikoda teevad praegu arheolooglist järelevalvet Haapsalus Jaani tänava äärse kinnistu trassitöödel. Selle käigus leiti koldease ja kilde keraamikast, mille valmistamiseks pole arheoloog Mihkel Tammeti sõnu ketra kasutatud.
"Lääne-Eestis üldiselt käsitsikeraamika levib kauem ja on kasutuses kauem kui näiteks Lõuna-Eestis. Siin ei saa selliseid kindlaid ajalisi jooni tõmmata. Küll aga võib öelda, et see keraamika ilmselt esialgsel hinnangul ei ole noorem kui 13. sajandi esimene pool," rääkis Tammet.
Haapsalu ja Läänemaa muuseumide juht, arheoloog Anton Pärn ütles, et Haapsalu sünnipäeva tähistatakse ikkagi juriidilise linnaõiguse saamise järgi, kuid linn ei tekkinud 1279. aastal tühjale kohale ja asula oli seal ilmselt juba varem.
"Arvame, et selline linnaline või linnaeelne asustuslugu jääb võib-olla paari- või kolmekümne aasta võrra varasemasse aega, 1250. aastate kanti, aga see on kindlasti pelgalt oletus," sõnas Pärn.
Anton Pärn lisas, et kui kaugele täpselt Haapsalu asustuslugu ulatuda võib, on veel raske öelda. Jaani tänava äärset ala uuris ta esimest korda 37 aasta eest.
"37 aastat hiljem oleme me siin tagasi ja juba siis oli meil päris selge, et tegemist on piirkonnaga, kuhu kindlasti jäi Haapsalu, selle koha varasem asustus," ütles Pärn.
Linnaõiguse andis Haapsalule 1279. aastal piiskop Hermann.
Toimetaja: Merili Nael
Allikas: "Aktuaalne kaamera"