Sinaloa kartelli kaasasutaja El Mayo ei tunnistanud kohtus oma süüd
Kurikuulsa Mehhiko Sinaloa kartelli kaasasutaja Ismael Zambada Garcia, hüüdnimega El Mayo ilmus reedel New Yorgis Brooklynis kohtu ette, kus ta ei tunnistanud end süüdi reas talle esitatud süüdistustes.
New Yorgi osariik esitas süüdistused Zambadale, keda ootavad ees eraldi süüdistused veel ka Texase osariigis. Süüdistuste hulka kuuluvad kuriteod, mis on seotud uimastite nagu kokaiin ja fentanüül tootmise ja rahvusvahelise levitamisega.
Texase osariigis, kus ta juuli lõpus kinni võeti, ei tunnistanud ta oma süüd uimastikaubanduse, rahapesu ja mõrva sooritamise eesmärgil hautud vandenõus osalemises.
El Chapo ehk Joaquin Guzman asutas Sinaloa kartelli 1990. aastatel koos Zambadaga ning see on olnud Jalisco Uue Põlvkonna kartelli kõrval üks mõjuvõimsamaid Mehhikos. Guzman mõisteti USA-s 2019. aastal eluks ajaks vangi.
Zambada oli suutnud pea kogu elu kinnivõtmisest pääseda ja USA oli pannud tema vahistamiseni viiva info eest välja 15 miljonit dollarit.
Siis, näiliselt nagu välk selgest taevast, võeti 76-aastane Zambada 25. juulil kinni Texase osariigis El Pasos koos kartelli endise juhi Joaquin Guzmani poja Joaquin Guzman Lopezega, kui nad eralennukiga Ühendriikidesse saabusid.
"Mind varitseti," ütles Zambada oma advokaadi vahendusel. Avalduse eesmärk oli tuua selgust kõlakatesse ja väärteabesse, mis ümbritseb tema tabamist.
Zambada advokaat Frank Perez väidab, et tema klient rööviti ja viidi tahtevastaselt USA-sse.
Ka USA suursaadik Mehhikos Ken Salazar ütles augustis, et Zambada ei lennanud USA-sse vabatahtlikult.
Kuritegelike ühendustega, eriti uimastikaubanduse ja jõukudega seotud vägivald on alates 2006. aastast, mil algas riigi niinimetatud uimastitevastane sõda, nõudnud enam kui 450 000 inimelu.
Guzman Lopez, kes end ise USA võimudele üles andis, astus augustis Chicagos kohtu ette ega tunnistanud end samuti narkoäris süüdi.
Toimetaja: Taavi Tamula
Allikas: AFP-BNS