Saksa roheliste juhid astusid valimiskaotuse järel tagasi
Saksa rohelisi tabas riigi idaosas asuvatel liidumaa valimistel tagasilöök ning erakonna juhid teatasid, et astuvad tagasi. Partei toetus püsib madalseisus, populistid suurendavad riigis toetust.
Rohelised tegid 2021. aasta valimistel hea tulemuse ning liitusid SPD juhitud koalitsiooniga. Saksa avalikkuses kasvavad aga pinged, inimesed muretsevad üha rohkem sisserände pärast, elukallidus kasvab, majandus tammub paigal.
Paljud sakslased pole kantsler Olaf Scholzi valitsuse tegevusega rahul. Praeguses Saksa koalitsioonis, millesse kuuluvad sotsiaaldemokraadid (SPD), rohelised ja FDP, on veel ka erimeelsused.
Roheliste üleriigiline toetus on nüüd langenud umbes 10 protsendini. Värsked küsitlused näitavad, et roheliste toetus jääb alla isegi endise kommunisti Sahra Wagenknechti parteile.
Roheliste kaasjuhid Omid Nouripour ja Ricarda Lang teatasid nüüd, et astuvad tagasi. Parlamendivalimised toimuvad aga juba 12 kuu pärast, rohelised loodavad nüüd, et juhtkonna vahetus aitab erakonna reitingut tõsta.
See samm võib viidata selle, et partei tahab joonduda majandusminister Robert Habecki taha. Habeckit peetakse partei mõõdukama tiiva esindajaks, eeldatavasti kandideerib ta ka kantsleriks.
Nouripour rääkis, et rohelised seisavad silmitsi viimase kümnendi suurima kriisiga ning vajavad uut algust. Koos Nouripouri ja Langiga astuvad tagasi veel vähemalt kaks kõrget partei ametnikku, vahendas The Times.
Ka Lang ütles, et partei vajab uusi tulijaid, kes juhiksid erakonna sellest kriisist välja. Tema sõnul otsustakse järgmistel parlamendivalimistel, kas riik hoiab oma kurssi kliimaneutraalsuse asjus ja kaitseb ühtekuuluvust või õnnestub saavutada edu neil, kes tahavad igal rindel tagasi minna.
Scholzi koalitsioon kõigub aga kokkuvarisemise äärel, FDP toetus on samuti madalseisus ning partei võib järgmisest parlamendist välja jääda. Ärisõbralik FDP nõuab nüüd eelarvedistsipliini karmistamist ning üritab kaotatud valijaid tagasi saada.
Roheliste parteis võib erinevate tiibade vahel puhkeda veel ka võimuvõitlus, see võib võimuliitu destabiliseerida veelgi. Habeck ise esindab mõõdukamat tiiba ning asjaga kursis olevad inimesed ütlesid, et ta tahab paigutada enda liitlased partei etteotsa.
Samas partei vasaktiiva ridades kasvab rahulolematus, selle aktivistid pole rahul kompromissidega, mida partei peab valitsuses tegema. Üks partei allikas ütles, et juhtide vahetus oli riskantne samm.
"Peame vaatama, kuidas vasaktiib sellele reageerib. Teisest küljest näevad ka paljud vasakpoolsed, et praegu, aasta enne valimisi, pole parim aeg alustada parteisisest võitlust," ütles allikas.
Toimetaja: Karl Kivil
Allikas: The Times