Saaremaa abituriendid meenutasid suurpõgenemist ajarännakuga
80 aasta tagusest suurpõgenemist on tänavu palju meenutatud. Selleks, et kunagine tragöödia ka praegustele noortele mõistetavaks teha, viidi enam kui 150 Saaremaa abiturienti üheks koolipäevaks ajarännaku meetodiga olukorda, kus nad ise pidid kehastuma põgenejateks.
80 aastat tagasi sügisel koguneti paljudes kohtades salaja Eestimaa erinevatesse randadesse, kus seisti näoga lääne poole. Selja taga idast tulev hirm läheneva punaarmee ees, aga mitte ainult – ka sakslased püüdsid toona igati põgenemist takistada.
Saaremaa gümnaasiumi selle päeva ajarännakuks tegid eeltööd nii õpilased ise kui ka loodi neile sellesse perioodi kehastumiseks ajastutruu atmosfäär.
"Pidi ikka välja mõtlema, kelle sa enda rolliks võtad. Ma võtsin näiteks oma vanavanaisa. Vanavanaema koos mu vanaemaga tahtsid põgeneda, aga ta jäi oma koju, öeldes, et ise ehitas selle kodu ja seda maha ei jäta," rääkis abiturient Karl Eduard Vaher.
"Tegelikult ajarännak on ju meetod, mis võimaldab ajalugu kogeda kogu läbi keha ehk kõikide meelte kaudu ja see jõuab inimestele paremini kohale," selgitas ajarännaku projekti edendaja Pille Rohtla.
Tegelikult võib nende abiturientide ajarännaku rollidest olla kasu 80 aasta taguste sündmuste talletamisel ajaloo jaoks.
"Nad tegid tublit tööd. Ma sain pooletunniseid ja isegi tunniseid intervjuusid vanavanaisaga, vanavanaemaga, sugulastega. Ja mõnele õpilasele ma ütlesin, et palun saada Eesti Mälu Instituuti, et nemad panevad seda puslet kokku," rääkis Saaremaa gümnaasiumi ajalooõpetaja Kadi Aavik.
Toimetaja: Merili Nael
Allikas: "Aktuaalne kaamera"