Iraani režiim hukkas Saksamaa kodakondsusega iraanlase
Iraani võimud hukkasid esmaspäeval Saksa-Iraani päritolu mehe, kelle islamivabariigi võimud võtsid kinni 2020. aastal, teatas kohtusüsteem.
"Pärast kohtuastmete läbimist ja ülemkohtult kohtuotsuse lõplikku heakskiitmist, viidi täna hommikul täide Jamshid Sharmahdi surmanuhtlus," teatas kohtusüsteemi veebikülg Mizan.
Dubais röövitud ja 2020. aasta suvel sunniviisiliselt Iraani üle viidud Saksamaa kodanik ei suutnud peaaegu kõndida ega rääkida, kuna vanglavõimud ei ravinud teda korralikult, ütles ta tütar mullu novembris AFP-le.
Iraani teatel peeti ta kinni "keeruka operatsiooni" käigus. Ta anti Iraanis kohtu alla süüdistatuna "korruptsiooni eest" ja mõisteti surma.
Sharmahd, kes oli ühtlasi ka USA resident, põdes ka Parkinsoni tõbe. Ühendriikides aitas Sharmahd välja töötada Iraani opositsiooni pagulasrühmituse veebilehte ja tegi ka raadiosaateid.
Perekond lükkas ümber Iraanis tema vastu esitatud väited seoses 2008. aastal Shirazis kärgatanud plahvatusega.
Inimõigusorganisatsiooni Amnesty International andmetel oli talle osaks saanud "sunniviisiline kadumine, piinamine ning muu väärkohtlemine".
Teheranis sündinud Sharmahdil ei olnud Iraani passi ja ta oli pere sõnul Californias elav Saksamaa kodanik.
USA residendid, kes nagu Sharmahd välismaal kinni võeti, peaksid saama samasuguse kaitse kui Ühendriikide kodanikud ja seda 2020. aastal kehtima hakanud Levinsoni seaduse alusel. Antud seadus sai nime Föderaalse Juurdlusbüroo (FBI) kunagise agendi Robert Levinsoni järgi, kes jäi 2007. aastal Iraanis viibides kadunuks ja kes Washingtoni hinnangul suri islamiriigi võimude käes.
Aktivistide hinnangul on pärast USA sõlmitud lepet Iraanis jätkuvalt vangis kümneid välisriikide kodanikke.
Islamiriigi võime süüdistatakse teadlikus pantvangide võtmise strateegias, selleks, et saada lääneriikidelt leevendusi neile kehtestatud sanktsioonidele.
Toimetaja: Karl Kivil
Allikas: BNS/AFP