Riik vähendab kodulähedase kooli toetusmeetme eelarvet
Haridusministeerium saatis kooskõlastusele kodulähedase algkooli meetme muudatused, millega vähendatakse muuhulgas meetme eelarvet miljoni euro võrra. Mullu taotlesid omavalitsused algkoolide pidamiseks vähem toetusraha kui prognoositi.
"Järgmisel aastal vähendatakse kodulähedase algkooli meetme eelarvet, sest prognoositavalt on toetust saavaid koole vähem. Uus taotlusvoor avatakse jaanuaris 2025," ütles ministeeriumi pressiesindaja Mari Annus.
2024. aasta taotlusvoorust said toetust 14 omavalitsust 18 kooli pidamiseks summas 1,3 miljonit eurot. Meetme eelarve oli tänavu aga kolm miljonit eurot ehk üle poole eelarvest jäi jaotamata.
Eelarve väheneb tuleval aastal miljoni võrra.
"Taotlusvooru eelarve järgmisel aastal on kaks miljonit eurot ning vooru tingimustes tehakse uueks aastaks ka täpsustusi. Vastav eelnõu on hetkel kooskõlastusel," lisas Annus.
Haridusvaldkonna arengukava 2021-2035 näeb ette, et kohalikul omavalitsusel, kelle pädevuses on põhihariduse korraldus, tuleb tagada kodulähedane õpe vähemalt põhikooli esimeses ja teises kooliastmes.
Kodulähedaste algkoolide toetusmeetme loomine lepiti kokku valitsuse koalitsioonileppes aastateks 2023-2027.
Toetuse eesmärk on motiveerida omavalitsusi korrastama koolivõrku soodustades kodulähedaste 1–6-klassiliste koolide ja tegutsemiskohtade tekkimist ja pidamist ning nii soodustada kolmanda kooliastme õppe koondumist omavalitsuse suurematesse keskustesse. Meede oli mõeldud järgmiseks kolmeks aastaks.
Kohalik omavalitsus saab taotleda toetust, kui kodulähedases algkoolis või tegutsemiskohas on statsionaarselt õppivate õpilaste arv suurem kui 19, kuid väiksem kui 90; kui kool ei asu linnas või väikelinnas ja kui kool ei asu samas asustusüksuses, kus tegutseb teine munitsipaalüldhariduskool.
Toimetaja: Mari Peegel