Venemaa toornafta tarned langesid kahe kuuga 11 protsenti
Venemaa toornafta eksport mere teel on langenud 11 protsenti võrreldes oktoobrikuise kõrgeima tasemega. Langus on tingitud Baltikumi Primorski sadama hooldustöödest, survest oma naftatootlus OPEC+ kvoodiga vastavusse viia ja ka varilaevastiku vastu suunatud uute sanktsioonide tõttu.
Nelja nädala jooksul kuni 15. detsembrini oli Venemaa toornafta eksport mere teel keskmiselt 3,06 miljonit barrelit päevas, näitasid Bloombergi andmed. See on 11 protsenti madalam võrreldes hiljutise tipptasemega oktoobris, mil nelja nädala keskmine ekspordimaht oli 3,46 miljonit barrelit päevas.
Viimasel nädalal kuni 15. detsembrini oli Venemaa toornafta eksport Primorski sadamast langenud, kuna sadamas olid neljaks päevaks väljumised peatatud. Laadimiste osaline peatamine viitab Bloombergi teatel sellele, et laadimisterminalile või seda teenindavale torustikule tehti hooldustöid.
Peale laadimishäirete on Venemaa toornafta eksport langenud, kuna Moskvale on avaldatud survet langetada oma naftatootlust vastavalt oma OPEC+ kvoodile.
Lisaks on Ühendkuningriik ja EL karmistanud sanktsioone Vene varilaevastiku vastu. Venemaa kasutab varilaevastikku toornafta ja naftatoodete tarnimiseks.
Novembri lõpus määras Ühendkuningriik oma suurima sanktsioonipaketiga Venemaa varilaevastiku 30 tankerile sanktsioonid.
EL võttis esmaspäeval vastu 15. Venemaa-vastaste sanktsioonide paketi, mis on suunatud veel 52 Venemaa varilaevastiku laeva vastu. Kokku on sanktsioonide nimekirjas 79 alust. Nende laevade suhtes kehtib sadamatesse sisenemise ja laevandusteenuste keeld.
Samuti plaanib väidetavalt Bideni administratsioon täiendavaid sanktsioone Venemaa naftatööstuse vastu enne presidendiks valitud Donald Trumpi ametisseastumist jaanuaris.
Toimetaja: Valner Väino
Allikas: Oilprice.com/Bloomberg