Lõuna-Korea võimud ei suutnud tagandatud presidenti vahistada
Lõuna-Koreas jätkuvad segadused ning võimudel ei õnnestunud võtta parlamendi poolt tagandatud presidenti Yoon Suk-yeoli vahi alla. Yoon Suk-yeoli kaitseks astus välja tema julgeolekuteenistus ning tagandatud president jäi esialgu vabadusse.
Lõuna-Koreas puhkesid segadused 3. detsembril. Yoon Suk-yeol tegi siis televisiooni vahendusel pöördumise ja kuulutas välja erakorralise sõjaseisukorra. Parlament hääletas hiljem sõjaseisukorra maha ning president teatas mõni tund hiljem, et sõjaseisukord tühistatakse ja sõjavägi tõmmatakse tagasi.
Parlament tagandas 14. detsembril Yoon Suk-yeoli ametist, kuna opositsioon süüdistas presidenti plaanis viia läbi riigipööre.
Võimud alustasid seejärel Yoon Suk-yeoli tegevuse uurimist ning teisipäeval andis Souli kohus välja tema vahistamismääruse.
Yoon Suk-yeoli advokaadid aga leiavad, et vahistamismäärus pole kooskõlas seadusega, kuulutasid selle kehtetuks ning lubasid minna kohtusse. Korrakaitsjad läksid siis reedel tagandatud presidenti vahistama, kuna ta keeldus minemast ülekuulamisele, vahendas The Wall Street Journal.
Seejärel tekkis Souli kesklinnas asuva presidendiresidentsi juures vastasseis. Residentsi juurde kogunesid Yoon Suk-yeoli toetajad, kes lehvitasid Lõuna-Korea ja USA lippe ning nõudsid vahistamisorderi tühistamist.
Lõpuks jõudsid uurijad residentsi juures asuva peavärava juurde. Seal seisis ees Yoon Suk-yeoli turvameeskonna buss, mis takistas uurijatel residentsi sisenemast. Ligikaudu 30-liikmelisel uurijast koosneval meeskonnal kulus väravast läbipääsemiseks ligi kolm tundi. Lõpuks liikusid nad mööda kitsast teed hoone poole, seal ootas neid uus üllatus. Ees seisis uus sein, mille moodustasid 200 relvastatud ihukaitsjat.
Residentsi ukse taha sai minna vaid kolm prokuröri. Nad andsid Yoon Suk-yeoli advokaatidele üle vahistamismääruse. Tagandatud presidendi kaitsjad teatasid, et määrus on ebaseaduslik ning uurijad loobusid Yoon Suk-yeoli vahistamise katsest.
Toimetaja: Karl Kivil