KOV-valimiste hääleõiguse teema on riigikogu hääletusel kahe nädala pärast
Hääleõiguse äravõtmine agressorriikide kodanikelt ja kodakondsuseta inimestelt tuleb riigikogu suures saalis hääletusele kahe nädala pärast. Endiselt on lahtine, kas hääled põhiseaduse muutmiseks tulevad kokku või kogu protsess luhtub.
Riigikogus on endiselt patiseis ning on lahtine, kas Vene ja Valgevene kodanikelt võetakse sügisel toimuvatel kohalikel valimistel hääleõigus ära või mitte. Ning mis saab kodakondsuseta ehk halli passiga inimestest.
Kõik erakonnad peale Keskerakonna ja sotsiaaldemokraatide on valmis toetama niinimetatud päikeseloojangu klauslit. Selle järgi ei saaks sügisel enam valida agressorriikide kodanikud, kuid kodakondsuseta inimesed veel saaksid.
Päikeseloojangu plaani järgi kaoks halli passiga inimestel hääleõigus alles pärast sügisel toimuvaid kohalikke valimisi.
Nii Isamaa esimees Urmas Reinsalu kui ka EKRE liige Evelin Poolamets ütlesid, et nende erakonnad on valmis päikeseloojangu klauslit toetama.
"Praegu veel päris kindlalt öelda ei saa, sest pall on justkui sotsiaaldemokraatide käes ja nemad ei anna selgeid vastuseid, ütlevad, et ikkagi võiks kodakondsuseta inimesed, mittekodanikud jääda põhiseadusesse. Eesmärk on ju meil kõigil ühine – saada agressorriigi kodanikud valimistelt välja," lausus Poolamets.
Põhiseaduse muutmine tuleb riigikogu suures saalis hääletusele kahe nädala pärast. Kõige keerulisem on tegelikult hääli taha saada üldse mitte niivõrd eelnõu sisule, vaid vormile. Nimelt on põhiseaduse muutmiseks vajalik suures saalis neljaviiendikuline häälteenamus.
Põhiseaduskomisjoni juht Hendrik Terras erakonnast Eesti 200 ütles, et sotsid ei pea üldse enda veendumuste vastu hääletama. Piisab, kui nad on lihtsalt nõus põhiseadust kiireloomuliselt muutma.
"Selleks, et otsustada seda kiirkorras ehk ühe koosseisuga, on vaja nelja viiendikku saalis olevate saadikute enamust. On ka variant, et sotsiaaldemokraadid toetavad seda kiiret arutamist, aga kui nad ei soovi toetada eelnõu, siis nad ei pea ka seda eelnõu otseselt toetama. Seal on vaja kahte kolmandikku häälteenamust, et see eelnõu läbi läheks. See on natuke keeruline, seal tuleb kaheastmeline hääletus. Aga selline variant on ka laual, et nende taha ei jääks hääletus, aga kui nende maailmavaatega see põrkab, siis nad ei pea seda sisu toetama. Nad peavad toetama vormi. Vormi toetamine minu hinnangul ei ole ideoloogiline," rääkis Terras.
Küsimus, et kaheetapiline. Selleks, et kiirkorras on vaja 4/5 enamust. Aga on ka variant, et SDE toetab. Aga neil on variant eelnõu otseselt mitte toetada. Selline variant ka laual, et nende taha ei jääks…ei pea sisu toetama, aga peavad toetama vormi. Vormi toetamine ei ole ideoloogiline.
Sotsiaaldemokraat Madis Kallas ütles, et nemad on sellele plaanile endiselt aga selgelt vastu. Sotsid soovivad endiselt, et halli passiga inimestele jääks ka tulevikus hääleõigus.
"Jah. Hetkel me seda ei ole isegi arutanud. Ma ei näe ka, et see lähiajal meil juhatuse tasandil või fraktsiooni tasandil lauale tuleks," sõnas Kallas.
Kui sotsiaaldemokraadid jäävad endale kindlaks, siis piisab nii nende kui ka Keskerakonna häältest, et üldse kogu põhiseaduse muutmise protsess riigikogus läbi kukutada.
Toimetaja: Aleksander Krjukov