Reinsalu: meist ei saa Reformierakonna poliitika legitimeerijat
Isamaa esimees Urmas Reinsalu ütles ETV saates "Esimene stuudio", et kuigi peaminister, Reformierakonna juht Kristen Michal on teda kutsunud valitsusse, ei saa Isamaast Reformierakonna poliitika legitimeerijat, vaid jääb andma inimestele lootust olukorras, kus demokraatias valitseb usalduskriis.
"Esiteks. Tõepoolest. Reformierakonna poliitikud on jahmunud. Siiamaani käivad ringi, nagu puuga pähe saanud, et kuidas on võimalik, et keegi ei taha minna ministriks, kui pakutakse. Aga ma olen neile seda ausalt seletanud, et vaadake, te olete ajanud kehva poliitikat ja teie vastu ei ole ühiskonnas usaldust," ütles Reinsalu.
"Aga praegu parlamendi erikaalu vaadates te olete hegemoon. Te saate teha kõike ja selle eest ka vastutate, mida riigis korraldatakse. Teil ei ole võimalik selle vastutuse eest põgeneda. Teil on praegu niisugune erikaal, on Reformierakond ja teil on nagu mootorrattal üks külgkorv Eesti 200 näol. Kahe külgkorviga mootorrattaid üldiselt ei ole," lisas ta.
Reinsalu sõnul on Eesti 200 valitsuses sisuliselt taandunud iseseisva poliitilise ühikuna tegutsemast.
"Reformierakond soovib jätkata senisel kursil, mis on minu hinnangul ühiskonna usalduse kaotanud. Ja selle legitimeerimiseks vajab ta Isamaad. Eesti inimesed said paraku 2023. aasta valimiste järel sügava pettumuse osaliseks. Paljud inimesed vaatavad täna lootusega Isamaa poole. Ja ma luban, et neile ei saa osaks seda pettumust, et me muutume Reformierakonna poliitika legitimeerijaks," lausus Reinsalu.
Reinsalu ütles, et tal ei ole usku Reformierakonna poliitilisse agendasse. "Eesti rahvale on üsna tuimalt näkku valetatud ja need valed kahjuks jätkuvad," ütles ta.
"Meenutame, et eelmisel sügisel rääkis Kristen Michal, et see nn julgeolekumaks on ajutine, see on osutumas nüüd valeks. Ja ta ütles, et valitsemiskulusid ka tasakaaluks ühiskonnale solidaarselt kohustustega vähendatakse. Riigikontroll on tuvastanud, et valitsemiskulud, vastupidiselt Kristen Michali väitele, sel aastal hoopis kasvavad 155 miljonit eurot," rääkis Reinsalu.
Reinsalu sõnul osutus valeks ka Reformierakonna, Eesti 200 ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna energeetikakokkulepe.
Reinsalu rõhutas, et Isamaa vastutust ei karda ning seetõttu kutsub ta üles korraldama Eestis erakorralisi parlamendivalimisi. Tema sõnul on Eestis demokraatia vastu usalduskriis.
"Meil on demokraatlik riik ja demokraatlikus riigis on kodanikud need, kes määravad, mis on meie riigi kurss. Kui inimesed avastasid üllatusega, et 2023. aastal lubatu ja tegelikult elluviidav ei lähe oma sisuliselt kvaliteedilt ega ka sisu poliitikalt enam kokku, siis see on tõsine probleem," rääkis Reinsalu.
Reinsalu ütles, et Michal tahab Isamaad valitsusse kutsudes võtta Eesti inimestelt ära lootuse alternatiivile ja näidata, et sellele Reformierakonna agendale, mida nad on ajanud ja soovivad jätkata, ei ole alternatiivi. "Ma ei võta seda lootust inimestelt ära ja ma ütlen neile, et nad peavad oma vastutust välja kandma," sõnas Reinsalu.
Reinsalu ütles, et ta on peaministrile ette heitnud ka aeglast liikumist kaitsevaldkonna arendamisel ja kaitseväi juhataja sõjalise nõuande eiramist.
Michali asemel olles, astuks ta ametist tagasi, ütles Reinsalu.
Rääkides USA ja Euroopa suhetest, ütles Reinsalu, et olukord on keeruline ja on põhjust olla murelik. "Meil ei ole põhjust võtta kasutusele retoorikat, mis Atlandi-ülest suhet veelgi habrastab, meil ei ole selleks mänguruumi, aga selge on see, nagu ma oleme näinud ka nendest diplomaatilistest läbirääkimistest, mis on aset leidmas Venemaa ja Ukraina sõja ümber, et need on toored ja siin me peame olema väga suure küpsusega ja see tähendab kõigepealt meie enda kodutöö ära tegemist meie enda julgeoleku vallas," sõnas Reinsalu.
"Ma arvan, et NATO-l peab arenema välja Euroopa sammas. See ei tohi vastanduda NATO Atlandi-ülesele julgeolekuruumile, aga Euroopa sammas peab olema Euroopa ruumis ja hoopis uues kvaliteedis tootma julgeolekut," lausus Reinsalu.
Toimetaja: Aleksander Krjukov
Allikas: Intervjueeris Mirko Ojakivi