Fitch kinnitas Eesti riigireitingu senisel kõrgel tasemel

Reitinguagentuur Fitch kinnitas Eesti pikaajalise riigireitingu senisel tasemel A+, reitingu väljavaade on stabiilne.
Reitingut toetavad tugev riigijuhtimine ja institutsioonid koos kuulumisega Euroopa Liitu ja euroalasse ning jätkuvalt madal võlakoormus ja netolaenuandja positsioon.
Agentuur märkis, et tulenevalt Venemaa naabrusest seisab Eesti silmitsi suurenenud geopoliitiliste riskidega. Viimast leevendavad NATO vastastikuse kaitse klausel, Ühendkuningriigi lahingugrupi kohalolek ja valitsuse plaan suurendada kaitsekulutusi 2026. aastast üle 5 protsendi SKPst.
Fitch prognoosis, et eelarve puudujääk tõuseb 2026. aastaks 3,5 protsendini SKP-st, jäädes suurenenud kaitsekulutuste tõttu kõrgeks. Võlakoormus kasvab seetõttu 2026. aasta lõpuks 27,1 protsendini SKP-st ning stabiliseerub 2029. aastal 33 protsendil SKP-st juures.
Eesti majanduskasvuks ootab Fitch sel aastal 0,9 ja 2026. aastal 1,9 protsenti. Majanduse taastumist hoiavad tagasi sisendhindade ja nominaalpalga tõus ning ekspordi turuosa vähenemine.
Fitch prognoosis inflatsiooni tõusu 2025. aastal 5,3 protsendini ja aeglustumist 3,6 protsendini 2026. aastal.
Reitingu langetamisele võib Fitch hinnangul viia geopoliitiliste riskide oluline halvenemine kaasneva mõjuga majanduskasvule ja riigirahandusele. Riskitegurina näeb agentuur keskpika majanduskasvu väljavaate halvenemist nõrgenenud konkurentsivõime tõttu ja püsivalt suuremat eelarvepuudujääki.
Reitingu tõstmisele aitaks kaasa geopoliitiliste pingete leevenemine, mis vähendab Eesti haavatavust välistele šokkidele. Samuti võlakoormuse langetamisele suunatud eelarvepoliitika ja tugevam majanduskasv.
Toimetaja: Mari Peegel