2025. aasta esimesel poolel vähenes ebaseaduslik ränne EL-i 20 protsenti

Euroopa piiri- ja rannikuvalveameti Frontex andmetel sisenes jaanuarist juuni lõpuni EL-i ebaseaduslikult 75 900 migranti, mida on 20 protsendi võrra vähem kui 2024. aastal.
Frontex põhjendas 20-protsendilise langust peamiselt lähteriikide paremate ennetusmeetmetega. Frontexi teatel langes ebaseaduslik ränne järsult Lääne-Balkani, Valgevene ja Lääne-Aafrika suunalt.
Märkimisväärne hulk migrante saabub endiselt Vahemere keskosas asuvate rändeteede kaudu. 39 protsenti illegaalsest sisserändest toimub sealsete rändeteede kaudu. Vahemerest on saanud üks maailma ohtlikumaid piire, ainuüksi 2025. aastal kaotas seal elu umbes 760 inimest.
Euroopa poliitikud pööravad rändega seotud probleemidele üha enam tähelepanu. Frontex plaanib oma personali suurendada 10 000 inimeseni, kuid Euroopa Komisjon on teinud ettepaneku suurendada seda 30 000 inimeseni.
Juulis võttis EL-i eesistumise üle Taani, mis soovib samuti kehtestada karmimaid rändega seotud eeskirju.
"Meie kodanikud ootavad meilt, poliitikutelt, uute lahenduste leidmist ja Euroopa kodanikel on õigus tunda end oma riigis turvaliselt. Seepärast peame tugevdama oma välispiire," märkis Taani peaminister Mette Frederiksen.
Toimetaja: Karl Kivil
Allikas: Politico










