Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

EL ja USA otsivad kaubandusleppe kõnelustel mitmeid kompromisse

ERR
ERR
Brüsselis täna alanud Euroopa Liidu ja USA kaubandusleppe läbirääkimiste teise vooru üks olulisemaid teemasid on regulatsioonide ühtlustamine, samuti otsitakse kompromisse teenuste- ja energiaturu avamiseks.
Maailma suurima vabakaubandustsooni loomise kõnelused pidid jätkuma juba oktoobris, mil USA läbirääkijad jätsid Brüsseli sõidu ära valitsusseisaku tõttu, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Täna alanud ja terve nädala kestvate läbirääkimiste tähtsamate teemade seas on teenused, investeeringud, avalikud hanked ja regulatsioonid. Kui tollitariifid Euroopa Liidu ja USA vahel on juba täna tagasihoidlikud, siis ainuüksi autotööstus võiks mõlemal pool Atlandit kokku hoida sadu miljoneid, kui Euroopa Liit ja USA ühtlustaksid või tunnustaksid teineteise nõudeid.

"Meil on väga erinevad reeglid kas või autotööstuses kasutatavate testnukkude osas, mis tekitavad suuri kulusid nii tööstusele kui ka tarbijatele. On kokku arvutatud, et autotööstuse turvanõuete ühtlustamine lubaks kokku hoida 20 protsenti kulusid. Aga oluline on mõista selle lepingu koguväärtust tarbijale. Räägime iga leibkonna puhul umbes 545 kokkuhoitud eurost, kui meil õnnestub see kokkulepe sõlmida," selgitas Euroopa Komisjoni kaubandusvoliniku pressiesindaja John Clancy.

Arvestades Eesti ettevõtete tegevust USA turul, on selle nädala aruteludest Brüsselis olulisel kohal teenuste eksport, usub välisministeeriumi kaubanduspoliitika büroo direktor Kristi Karelsohn.

"Eestist on teenuste eksport USA turule oluliselt kasvanud. Meie peamised teenused, mida USA turule eksporditakse, on veoteenused, äriteenused, nõuandeteenused, ka IT-teenused. Need on valdkonnad, kus saame sellest lepingust ilmselt suuremat kasu kui kaupadealastest läbirääkimistest," märkis Karelsohn.

Vabakaubandusleppe võimalikeks komistuskiviks peetakse geneetiliselt muundatud toidu ja andmekaitse küsimusi.

Euroopa Liidu ja USA kaubanduskõneluste järgmine voor toimub Washingtonis ja algab 16. detsembril. Läbirääkimistele loodetakse joon alla tõmmata järgmise aasta lõpuks.

Vabakaubandusleping USAga võiks Euroopa Liidu SKPd kasvatada igal aastal hinnanguliselt poole protsendi võrra.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: