Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tallinn soovib katsetamiseks ehitada betoonist teelõigu

Tallinna kommunaalamet soovib linna järgmise aasta eelarvest saada täiendavalt 900 000 eurot, et katsetada tee-ehituses uuenduslikke tehnoloogiaid.
Homse päevakorrapunkti seletuskiri märgib, et üheks võimalikuks teehoiu uuenduslikuks tehnoloogiaks on betoonkattega teede rajamine, kuid see vajab eeluuringut ja modelleerimist sobivamate lahenduste leidmiseks.

Objektiivsete tulemuste saamiseks kavandab kommunaalamet ehitada katselõike kolmes bussipeatuses ja ühel ristmikul koos kuni 500 meetrise tänavalõiguga.

Selleks kavandab Tallinna amet eelnevalt läbi viia uuringu tehnoloogiate täpsustamiseks ning projekteerimistööde lähteülesande koostamiseks. Projekti hinnanguline kogumaksumus on 2014. aastal 900 000 eurot.

Eestis on betoonkatendeid ehitatud Ämari lennuväljal ning katsetatud VKG Ojamaa kaevandust ja Aidu karjääri ühendaval teelõigul, kus võeti esmakordselt teedeehituses kasutusele traditsiooniliste betooni koostisosade asemele põlevkivi aherainest valmistatud killustik.

Ühtlasi on maanteeameti tellimusel ja Ramboll Eesti AS poolt teostatud uurimustöö Eesti tingimustele vastava betoonkatendi projekteerimine ja selle tasuvusanalüüs, mille eesmärgiks oli välja selgitada, kas Eestis on majanduslikult tasuv ehitada betoonkattega teid ning leida tasuvusele vastav liiklussageduse piir.

Vastavalt lähteülesandele projekteeriti töö käigus kaasaegne betoonkatend ning selle põhjal koostati majanduslik tasuvusanalüüs võrdluses asfaltbetoonkatendiga ja leiti liiklussagedus, millest alates on betoontee ehitamine tasuv.

Kommunaalameti hinnangul tuleb arvestades asjaoluga, et linnatänavatel on rohkem staatilist koormust, vahelduvaid kiirusi - pidurdusi ja kiirendusi ja nihkepingeid ristmike eest ning kitsad ühistranspordirajad. Seega on vajadus teha linnaliikluse oludele vastavaid uuringuid ja katsetusi.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: